Partner serwisu
02 marca 2018

Budowa elektrowni jądrowych w Polsce. Jaka jest opinia mieszkańców gmin lokalizacyjnych?

Kategoria: Aktualności

Szczegółowe dane – wnioski z badania:

Poparcie dla inwestycji w Polsce

  • Nieco inaczej mieszkańcy gmin lokalizacyjnych patrzą na budowę elektrowni nie w ich sąsiedztwie a w Polsce. Tu największe poparcie deklarują mieszkańcy gmin Choczewo (78%) oraz Krokowa (68%). W Gniewinie wynosi ono 58%.
  • Poparcie dla budowy elektrowni jest wyższe wśród osób młodszych oraz lepiej wykształconych.
  • Co dziesiąty respondent niepopierający budowy elektrowni jądrowej w sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania, uważa, że w Polsce powinna ona powstać.

Czy Pana (Pani) zdaniem w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa?

Uzasadnienia poparcia dla budowy elektrowni jądrowej

  • Wśród odpowiedzi dlaczego respondenci popierają budowę elektrowni, znalazły się korzyści takie jak: nowe miejsca pracy, rozwój gminy czy tańsza energia elektryczna.
  • Ankietowani odpowiadali także, że elektrownia jest potrzebna, musi powstać, że jest to promocja regionu oraz wiąże się z większymi środkami przeznaczonymi na rozwój gmin lokalizacyjnych.

Dlaczego popiera Pan (i) budowę elektrowni jądrowej w pobliżu Pana (i) miejsca zamieszkania?

Poziom wiedzy i znaczenie inwestycji

  • Prawie co trzeci badany (30%) rozmawiał w ciągu ostatnich miesięcy na temat budowy elektrowni jądrowej w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Temat budowy elektrowni częściej jest poruszany przez osoby popierające budowę elektrowni (38%) niż się jej sprzeciwiające (13%).
  • Rozmowy takie mają miejsce przede wszystkim w gronie rodziny (69%) lub przyjaciół, znajomych (65%). Co piąta osoba deklaruje prowadzenie rozmów na temat budowy elektrowni, w swoim miejscu pracy.
  • Najbardziej popularnym źródłem wiedzy na temat energetyki jądrowej są opinie znajomych lub rodziny (33%), Internet (22%), czy opinie innych osób – np. wójt, sołtys (12%).
  • Dwóch na trzech mieszkańców widzi potrzebę przeprowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie energetyki jądrowej i zasad działania elektrowni jądrowych (66%). Również wśród osób, które nie popierają budowy elektrowni istnieje taka potrzeba – co trzeci z nich (34%) chciałby, aby takie działania były prowadzone.

Czy widzi Pan (i) potrzebę przeprowadzenia działań informacyjno – edukacyjnych w zakresie energetyki jądrowej i zasad działania elektrowni jądrowych dla mieszkańców Pana (i) gminy.

Kto skorzysta na budowie elektrowni?

  • Mieszkańcy gmin są zdania, że na budowie elektrowni skorzysta wiele branż: budowlana (47% wskazań), transportowa (44%), turystyczna (30%), hotelarsko-gastronomiczna (27%) oraz ogólnie usługi (24%). Co ósma osoba jest zdania (12%), że na budowie skorzysta również edukacja.

Jak wybudują elektrownie jądrowa ludzie będą horow
2020-06-25
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ