Partner serwisu

Kontrolować emisje rtęci

Kategoria: Ochrona środowiska

Grzegorz Werner
Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki „ENERGOPOMIAR” Sp. z o.o.

Obecny na drugim planie problem rtęci, emitowanej w procesach spalania w energetyce, staje się powoli zagadnieniem z pierwszej trójki kwestii związanych z emisjami szkodliwych substancji.

Kontrolować emisje rtęci

Zmienność zawartości rtęci w węglach, jej własności oraz wpływ procesu spalania na emisję skutkują fluktuacjami stężeń i specjacji rtęci w spalinach. Metody manualne dają wynik będący średnią za czas poboru próbki, co nie pozwala na pełną obserwację fluktuacji stężenia rtęci w spalinach. Pełna obserwacja jest z kolei istotna przy badaniach emisji rtęci, zwłaszcza dotyczących poprawy skuteczności redukcji związków rtęci ze spalin. W metodach manualnych ciągłość pomiaru zależy od liczby pobieranych prób, co jest kosztowne i pracochłonne. W związku z powyższym metody manualne nie spełniają wszystkich nowych wymagań stawianych przed laboratoriami pomiarowymi.

Skuteczne okazują się systemy ciągłego pomiaru rtęci, które stanowią doskonałe narzędzie do badań nad poprawą skuteczności redukcji związków rtęci ze spalin w układach oczyszczania spalin (elektrofiltry, instalacje odazotowania i odsiarczania spalin). Ciągłość pomiaru pozwala na pełną obserwację fluktuacji stężeń Hg(g) wynikających ze zmiennej zawartości rtęci w paliwie, niestabilności procesu spalania czy też wywołanych celowo w trakcie badań eksperymentalnych.

 

Autor: Grzegorz Werner, Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki „ENERGOPOMIAR” Sp. z o.o.

Fot. www.sxc.hu

 

Cały materiał znajdą Państwo "Energetyka Cieplna i Zawodowa" nr 2/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ