Laboratorium AMI kluczem do nowych technologii
W TAURON Dystrybucja Pomiary działa specjalistyczne Laboratorium AMI, które zajmuje się sprawdzeniem inteligentnych liczników AMI w zakresie technicznym i funkcjonalnym, wdrażaniem rozwiązań komunikacji sieci domowej oraz rozwojem i sprawdzaniem użyteczności nowych technologii transmisji danych pomiarowych.
Prace wykonywane w laboratorium umożliwiają zdobywanie przez pracowników spółki niezbędnych kompetencji, które są wykorzystane do realizacji projektów związanych z obszarem smart meteringu, internetu rzeczy czy smart home.
Laboratorium AMI (ang. Advanced Metering Infrastructure) powstało przede wszystkim w wyniku zapotrzebowania na pozyskiwanie specjalistycznej wiedzy w zakresie technologii związanych z pomiarami energii elektrycznej oraz transmisją i obróbką danych pomiarowych.
- Sporą częścią pracy wykonywanej w laboratorium jest sprawdzanie liczników energii elektrycznej, dostarczonych do spółek energetycznych w postępowaniach przetargowych, ich weryfikacja pod względem wymaganych funkcjonalności, metrologii oraz bezpieczeństwa. Funkcjonalność liczników statycznych w dużej mierze jest zależna od rozwoju firmware, dlatego ważna jest kontrola nowych wersji oprogramowania – mówi Leszek Kosiorek, prezes TAURON Dystrybucja Pomiary.
W ubiegłym roku, w ramach realizacji projektów ujętych w Strategicznej Agendy Badawczej TAURON, laboratorium badało w jaki sposób nowe technologie komunikacyjne mogą być wykorzystane do odczytu liczników energii elektrycznej. Zostały zbadane trzy technologie: LoRA, SigFox oraz NarrowBand IoT, stosowane przede wszystkim w obszarze Internetu Rzeczy. Obecnie pracownicy laboratorium zaangażowani są w prace nad projektem bazującym na technologii NB IoT w obszarze Smart City oraz w projekt mającym na celu weryfikacje użycia technologii wireless mBus do bardziej masowego odczytu liczników energii elektrycznej.
Prace badawczo rozwojowe wymagają inwestycji w nowoczesny sprzęt, dlatego laboratorium zostało wyposażone w urządzenia metrologiczne wysokiej dokładności, jak również do testowania transmisji danych oraz prac w obszarze inteligentnego opomiarowania. W ostatnim czasie laboratorium zyskało wysokiej klasy generator funkcyjny, analizator widma, oscyloskop oraz wielofunkcyjne stoły pomiarowe.
W najbliższym czasie w Laboratorium AMI planowany jest rozwój prac związanych z badaniem odnawialnych źródeł energii oraz rozwój układów pomiarowych w stacjach ładowania pojazdów, a także urządzeń do pomiaru energii sieci Smart Home.
Komentarze