Partner serwisu
25 lutego 2019

PGE GiEK: Szczecińska Elektrociepłownia Pomorzany zadba o czyste powietrze w mieście

Kategoria: Aktualności

W Elektrociepłowni Pomorzany, należącej do PGE GiEK, spółki z Grupy Kapitałowej PGE, przekazano do eksploatacji instalację katalitycznego odazotowania spalin dla dwóch kotłów. Dzięki inwestycji emisja tlenków azotu z elektrociepłowni zmniejszy się ponad trzykrotnie. Wpłynie to na poprawę jakości powietrza w Szczecinie i zapewni pracę zakładu jako podstawowego źródła ciepła dla miasta na kolejne dekady.

PGE GiEK: Szczecińska Elektrociepłownia Pomorzany zadba o czyste powietrze w mieście

Kontrakt na budowę instalacji w elektrociepłowni został podpisany pod koniec 2016 r. i obejmował także modernizację podgrzewaczy wody, wentylatorów spalin i obrotowych podgrzewaczy powietrza. Jego wartość wyniosła 63,9 mln zł netto. Montaż pierwszych elementów konstrukcji wsporczej rozpoczęto w lipcu 2017 r., a pod koniec stycznia 2019 r. przekazano do eksploatacji instalacje bloku A i B.

Uzyskaliśmy zakładany efekt ekologiczny . Wszystkie parametry gwarantowane dla instalacji bloku A i B zostały osiągnięte zgodnie z wymaganiami zawartymi w umowie. Dzięki inwestycji emisja tlenków azotu z elektrowni zmniejszy się ponad trzykrotnie, co znacząco wpłynie na poprawę jakości powietrza w Szczecinie – mówi Norbert Grudzień, p.o. prezesa zarządu, wiceprezes ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK.

Zrealizowana inwestycja jest częścią „Programu inwestycyjnego Elektrociepłowni Pomorzany”, w ramach którego w 2016 r. PGE GiEK zawarła także kontrakt na budowę instalacji odsiarczania spalin. Dzięki tym inwestycjom kotły Benson OP-206 nr A i B będą spełniały standardy emisyjne wynikające z Dyrektywy IED oraz przyszłych konkluzji BAT/BREF.

Będąc krajowym liderem w produkcji energii elektrycznej i ciepła, czujemy się odpowiedzialni nie tylko za bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale także za środowisko naturalne. Dlatego konsekwentnie inwestujemy w rozwój i modernizację wszystkich naszych aktywów tak, by wypełniały one najwyższe standardy emisyjne i tym samym były coraz bardziej przyjazne środowisku – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Program, który obecnie realizujemy w Elektrociepłowni Pomorzany, zapewni utrzymanie emisji tlenków siarki na poziomie poniżej 130 mg/Nm3, tlenków azotu poniżej 150 mg/Nm3 oraz pyłu na poziomie mniejszym niż 10 mg/Nm³. To kolejna proekologiczna inwestycja realizowana w ramach Grupy, która pozwala osiągnąć jeszcze lepszą efektywność jednocześnie minimalizując nasz wpływ na otoczenie – mówi Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wykonawcą instalacji w Elektrociepłowni Pomorzany było konsorcjum firm w składzie ERBUD (lider konsorcjum) i YARA Enviromental Technologies GmbH. Pod koniec pierwszego kwartału 2017 r. wykonawca instalacji redukcji tlenków azotu otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę, w wyniku czego przekazano do jego dyspozycji także teren budowy.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ