Partner serwisu
Tylko u nas
27 lutego 2019

Dariusz Pachniewski, ekspert rynku energetycznego: W poszukiwaniu optymalnego paliwa

Kategoria: Aktualności

2019 rok będzie okresem pełnym wyzwań dla energetyki oraz ciepłownictwa. Nowa ustawa o wsparciu kogeneracji, wyniki konsultacji PEP2040 czy oddanie do użytku nowych jednostek wytwórczych to tylko niektóre czekające nas wydarzenia. O komentarz poprosiliśmy ekspertów z branży.

Dariusz Pachniewski, ekspert rynku energetycznego: W poszukiwaniu optymalnego paliwa

W roku 2019 europejska EC będzie dążyła do maksymalizacji zysków poprzez ograniczenia kosztów funkcjonowania, które mogą być uzależnione od jej działań. Optymalizacja kosztów zakupów nośników energii pierwotnej, np. węgla, gazu i innych alternatywnych źródeł paliw, to główne cele jej działań. W Polsce na cenę gazu nie mamy większego wpływu, jest ona regulowana przez państwo. Na koszt zakupu węgla, miału węglowego mamy wpływ, możemy poszukać tańszego dostawcy np. z importu. Ceny uprawnień do emisji np. CO2 reguluje europejski rynek – na to nie mamy wpływu. Wiemy, że ceny będą raczej rosły i musimy je wliczyć do ceny GJ energii dla końcowego odbiorcy. Pytanie brzmi, czy poszukujemy innych nośników energii w branży ciepłowniczej? Odpowiedzmy sobie sami. Moim zdaniem – raczej nie. Istnieją na rynku alternatywne źródła pozyskiwania tańszych i bardziej ekologicznych nośników energii w postaci np. karbonizatu (produktu powstającego przy pirolizie np. odpadów gumowych). Przykładowe parametry karbonizatu to:

- wartość energetyczna 25 MJ/kg,

- popiół 20%,

- siarka 1%,

- cena 200 złotych/tonę u odbiorcy.

Karbonizat można dodawać do miału węglowego od 10% do 30%, nie wpływa to na zmianę procesu spalania, jest on wykorzystywany np. w cementowniach jako źródło energii pierwotnej. Dlaczego nie może być używany w energetyce cieplnej? Może za mało się o tym mówi? Kolejnym sposobem ograniczenia kosztów EC może być zastosowanie suspensji olejowej. Próby takie miały odbyć się już w sezonie grzewczym 2018/2019. Suspensja poprawia elastyczność procesu spalania, a koszt jednej tony suspensji jest konkurencyjny do ceny 1 tony węgla energetycznego. Dodatkowym plusem jej zastosowania jest zmniejszenie opłat CO2 w ogólnym bilansie oraz zmniejszenie emisji pyłów powodujących smog. Czy ktoś z naszej krajowej branży energetycznej orientuje się w możliwościach stosowania alternatywnych olejów opałowych powstałych z odpadów gumowych/plastikowych, które mogą być stosowane w EC w miejsce standardowych? Te oleje mogą być użyte do wytworzenia ciepła np. w kotłach szczytowych, rozruchowych lub roboczych regularnych, z tym że są to już oleje wyprodukowane ze śmieci i niektóre z nich formalnie uznane jako zgodne z dyrektywą o Narodowym Celu Redukcyjnym. To znaczy, kto pokaże fakturę zakupu takiego oleju odpowiednim organom ochrony środowiska, które naliczają opłaty, będzie mógł obniżyć już w 2020 roku opłatę za emisję CO2. Kto o tym słyszał?  Takie oleje już powstają w Polsce. Nie dość, że są tańsze od oleju lekkiego, to już w przyszłym roku będzie można, użytkując je, redukować opłaty za CO2. To dopiero początek. z tych olejów będzie można produkować także prąd. Koszt wytworzenia 1 MWh na dzisiaj wynosi około 450 złotych. Czy branża energetyczna orientuje się, że olej ten uważany będzie za zielone źródło? Do jego wyprodukowania zużywa się ponad 50% wkładu uznanego przez ustawodawcę za BIO, np. kauczuk naturalny. Ten rok to przygotowanie odbiorców produktów energetycznych: węgla, gazu i innych alternatywnych nośników, do poszukiwania nowych źródeł ograniczenia emisji. Czy krajowe spółki energetyczne zdążą zagwarantować sobie na przyszły sezon te alternatywne nośniki energii? Być może stanie się tak, że podaż nie nadąży za popytem, a przecież jak wielokrotnie przekonaliśmy się o tym, rynek nie lubi takich niespodzianek. I co wtedy? znowu import? - mówi Dariusz Pachniewski, ekspert rynku energetycznego.

fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ