Partner serwisu
05 czerwca 2019

Technologia odzysku surowców z odpadów

Kategoria: Aktualności

Oferowana technologia przez Politechnikę Wrocławską to metoda (proces) oraz układ do odzysku materiałów złożonych – np. metali (surowców) z odpadów. Technologia składa się z know-how oraz zgłoszenia patentowego nr P.407985.

Technologia odzysku surowców z odpadów

Szczegóły techniczne

Metoda polega na zgazowaniu odpadów w reaktorze w atmosferze pary wodnej. Schemat procesu przedawniono na rys. 1. Do instalacji wprowadzane są odpady, kondensat procesowy, woda (woda może być zanieczyszczona w znacznym stopniu). W wyniku procesów chemicznych zachodzących w reaktorze następuje eliminacja/usunięcie faz organicznych (np. tworzyw sztucznych) i udostępnienie mieszaniny faz mineralnych oraz metalicznych, a także wytworzenie gazu procesowego (z dominującym udziałem wodoru i tlenku węgla(II)). Mieszaninę faz mineralnych i metalicznych można poddać dalszemu przetwarzaniu, np. metodami hydrometalurgicznymi, np. w celu odzyskania poszczególnych metali. Proces przebiegający w reaktorze wg. rozwiązania ma charakter allotermiczny, tzn. energia jest do niego dostarczana i przekształcana w postać chemiczną gazu procesowego (nie jest tracona). Do gazu procesowego przenoszona jest również energia zawarta oryginalnie w odpadzie (np. jako tworzywa sztuczne). Gaz procesowy może być wykorzystany jako surowiec chemiczny (gaz syntezowy, źródło wodoru) lub energetyczny (energia elektryczna i cieplna). Przykład przekształcenia odpadu wg. oferowanej technologii przedstawiono poniżej – rys. 2.

Rys.2. Materiał wejściowy (karta PC) oraz wynik zgazowania.

ZASTOSOWANIA/RYNKI

Technologia znajduje zastosowanie na przykład:

  • w branży recyklingu elektroodpadów, przede wszystkim w zakresie odzysku metali, w szczególności miedzi i metali szlachetnych (Ag, Au, Pd, Pt),
  • przetwarzaniu odpadów opakowań wielomateriałowych (z odzyskiem aluminium),
  • przetwarzaniu odpadów mięsno-kostnych z odzyskiem hydroksyapatytu,
  • przetwarzaniu frakcji odpadów komunalnych z wytworzeniem frakcji popiołowej.

We wszystkich przypadkach produkowany jest (w odpowiedniej ilości) gaz procesowy.

INNOWACYJNOŚĆ

W metodzie nie jest wykorzystywane powietrze, przez co nie ma bezpośrednich emisji do atmosfery, które występują np. w konwencjonalnym spalaniu. Ewentualny odzysk energii z gazu jest całkowicie oddzielony od procesu zgazowania.

Metoda pozwala na odzysk mieszaniny surowców ze złożonych struktur/odpadów.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ