Energia jądrowa do produkcji ciepła i wodoru
„Energia jądrowa to nie tylko produkcja elektryczności. Może być wykorzystywana również do kogeneracji, produkcji wodoru czy ciepła przemysłowego” – powiedział współprzewodniczący grupy ds. rozwoju infrastruktury jądrowej IFNEC Alex Burkart 24 września 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Energii, otwierając międzynarodowe seminarium „Nuclear Energy Beyond Electricity”. To odbywające się w Warszawie wydarzenie, jest organizowane przez Ministerstwo Energii i organizację Międzynarodowych Ram Współpracy dla Energetyki Jądrowej (International Framework For Nuclear Energy Cooperation - IFNEC).
W trakcie seminarium przedstawiono możliwości zastosowania energii powstającej z rozszczepienia jąder atomu, nie tylko do produkcji prądu elektrycznego. Czołowi eksperci, m.in. z USA, Chin, Japonii czy Rosji, omawiali innowacyjne rozwiązania z zakresu kogeneracji jądrowej, produkcji wodoru czy też możliwości wykorzystania mikroreaktorów, tam gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.
Zastosowanie energii jądrowej w nowych dziedzinach, jak np. ciepłownictwo czy transport, spowodowałoby mniejsze wykorzystanie paliw kopalnych, co wpłynęłoby na obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, a w konsekwencji przyczyniłoby się do ochrony klimatu. Perspektywy rozwoju branży jądrowej w tym kierunku dostrzega np. Departament Energii USA, który przyznał w tym miesiącu dofinasowanie w wysokości 15 milionów dolarów dla projektów wykorzystujących energię jądrową m.in. do produkcji wodoru, który może być paliwem przyszłości.
W seminarium „Nuclear Energy Beyond Electricity” uczestniczą eksperci z 10 krajów świata. Drugiego dnia, tj. 25 września, odwiedzą Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, gdzie zapoznają się m.in. z funkcjonowaniem reaktora Maria i zobaczą jak wygląda produkcja radiofarmaceutyków, wykorzystywanych w medycynie nuklearnej.
IFNEC to organizacja międzyrządowa utworzona w 2006 r. z inicjatywy Stanów Zjednoczonych. Polska przystąpiła do niej w 2007 r. Obecnie w jej pracach uczestniczy 69 podmiotów: 34 kraje członkowskie, 31 państw-obserwatorów oraz 4 organizacje międzynarodowe. IFNEC stanowi forum współpracy państw zaangażowanych we wsparcie rozwoju pokojowych zastosowań bezpiecznej i efektywnej energetyki jądrowej.
Komentarze