Partner serwisu
05 listopada 2019

Fortum: Czas na racjonalne wykorzystywanie odpadów

Kategoria: Aktualności

Czy to, co trafia na wysypiska śmieci i zalega tam przez dziesiątki lat, rzeczywiście musi tam trafiać? Czy odpadom możemy dać drugie życie? Bardzo często tak. Wystarczy, że przestawimy model naszej gospodarki z linearnego na cyrkularny, czyli taki, w którym produkty, materiały oraz surowce pozostają w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów jest zminimalizowane. Taki model gospodarki od lat promuje w Polsce Fortum. Fińska spółka jako jedna z pierwszych w naszym kraju wprowadza tę ideę w życie, wykorzystując do produkcji ciepła i prądu paliwo wytworzone z odpadów.

Fortum: Czas na racjonalne wykorzystywanie odpadów

– Dzięki idei GOZ [gospodarki o obiegu zamkniętym] ludzie zaczynają rozsądnie gospodarować zasobami naszej planety, zmieniają funkcjonowanie gospodarki tak, by maksymalnie wykorzystywać surowce także te pochodzące z odpadów – podkreśla Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum. – Oczywiste jest to, że nie każdą rzecz da się bez końca naprawiać i trafia ona ostatecznie na wysypisko. Z odpadów, które nie nadają się do ponownego przetworzenia, możemy jednak wyprodukować paliwo i odzyskać z niego energię, którą następnie wykorzystamy do ogrzania czy oświetlenia naszych domów.

Fortum jako pierwsza i jak na razie jedyna firma energetyczna w naszym kraju wykorzystuje RDF, czyli paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia, jako paliwo, którym zasilana jest elektrociepłownia w Zabrzu. Działania Fortum wpisują się w tym zakresie w działania podjęte zarówno przez Komisję Europejską jak i Ministerstwo Środowiska, które przyczyniają się do poprawy systemu gospodarki odpadami.

– Musimy stale zwiększać efektywność wykorzystania odpadów, to bardzo ważne. Warto byśmy zdawali sobie sprawę, że tylko z jednego kosza na śmieci jesteśmy w stanie wyprodukować tyle energii, by przez rok codziennie ładować naszego smartfona – podkreśla Ławrecki.

Jak zaznaczają eksperci, gospodarka o obiegu zamkniętym to konkretne korzyści. Jak podaje TNO (Holenderska Organizacja Zastosowań Nauki), przestawienie globalnej gospodarki na model cyrkularny pozwoli zaoszczędzić globalnie 7,5 miliarda euro rocznie na surowcach pierwotnych, a emisja CO2 zmniejszy się o 17  mln ton.

źródło: fortum.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
niestety to nie cud
2019-11-05
No cóż, dla uczciwości należy dodać, że podstawowym paliwem w Zabrzu jednak pozostaje w 100% węgiel, a odpady mogą stanowić maksymalnie 50%wsadu. Również nomilana moc zainstalowania podawana jest dla węgla. Dla odpadów byłaby 4-krtonie niższa i całość nie byłaby już tak spektakularna. Prosimy o informację o kosztach utylizacji żużli i popiołów z oczyszczania spalin i o ich ilości oraz zastosowanych metodach. Dziennikarz wszystko przyjmie, i lud też. Inni żądają konkretów.
Jan J. Biedak
2019-11-19
W 100% możemy przetwarzać frakcję zmieszanych energetycznych odpadów w Instalacji z Technologią D4... Ekologicznie i ekonomicznie!
Zapraszam do rozmowy: jbiedak@plusdg.com; +48 506 044 377
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ