Polacy bardzo pozytywnie oceniają dywersyfikację importu gazu i popierają rozwój wydobycia tego surowca
Aż 84 procent Polaków popiera działania na rzecz dywersyfikacji kierunków dostaw gazu, których celem jest rezygnacja z importu tego paliwa z Rosji – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie PGNiG.
– Polacy są świadomi znaczenia bezpieczeństwa energetycznego. Tym bardziej cieszy nas fakt, że w zdecydowanej większości popierają działania podejmowane przez PGNiG, aby zagwarantować wszystkim odbiorcom pewne dostawy gazu po rynkowej cenie – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA, komentując wyniki badania opinii publicznej na temat bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Niemal wszyscy ankietowani, 96 proc., uznali, że bezpieczeństwo energetyczne kraju jest dla nich ważne. Zdaniem badanych, sposobem na jego poprawę jest dywersyfikacja źródeł importu gazu oraz wzrost krajowego wydobycia paliwa.
Zwiększenie liczby krajów, z których Polska importuje gaz, popiera 80 proc. respondentów. Jeszcze więcej, bo 84 proc. Polaków, widzi w dywersyfikacji skuteczny sposób na rzecz całkowitej rezygnacji z dostaw gazu z Rosji.
Z kolei aż 88 proc. ankietowanych jest za zwiększeniem inwestycji w wydobycie gazu w Polsce, natomiast ¾ wypowiedziało się pozytywnie o rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej polskich firm za granicą.
– Jednym z celów strategicznych PGNiG jest dywersyfikacja kierunków dostaw gazu ziemnego do Polski i systematyczne zmniejszanie wolumenu gazu, który sprowadzamy z Rosji. W ostatnich czterech latach mocno postawiliśmy na rozwój wydobycia węglowodorów zarówno w kraju, jak i za granicą – przede wszystkim na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Te działania są zgodne nie tylko z interesem państwa i spółki, ale wpisują się także w oczekiwania społeczne – podkreślił Piotr Woźniak.
W trakcie badania, ankietowani byli pytani o ocenę dotychczas zrealizowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. 84 proc. ma dobrą opinię o działaniach dywersyfikacyjnych, które polegały na zwiększeniu liczby krajów i kierunków importu gazu. Inwestycje w rozwój importu gazu w postaci skroplonej (LNG) pozytywnie oceniło 82 proc. badanych.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie PGNiG przez firmę Kantar w listopadzie 2019 roku, na reprezentatywnej grupie 1000 osób.
Prezentacja z badania dostępna na stronie internetowej PGNiG
Komentarze