Partner serwisu
15 lipca 2020

O ochronie środowiska raz jeszcze

Kategoria: XXVII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników, 13-15 lipca 2020, Zakopane

Ochrona środowiska w ciepłownictwie była tematem pierwszego panelu tematycznego, który odbył się w ramach XXVII Wiosennego Spotkania Ciepłowników w Zakopanem. Poprowadził go Piotr Krawczyk z Politechniki Warszawskiej.

O ochronie środowiska raz jeszcze

Paneliści omówili m.in. takie zagadnienia, jak wymagania BAT, dyrektywa MCP, instalacje na NOx i SOx. Mowa była także o kierunkach rozwoju technologii kotłowych, eksploatacji instalacji z zakresu ochrony środowiska oraz finansowaniu inwestycji środowiskowych.

Pierwszy wystąpił Krzysztof Szaliński z PEC Gliwice Sp. z o.o., który zaprezentował referat pt. „Doświadczenia techniczno-finansowe z eksploatacji linii odsiarczania i odazotowania spalin na przykładzie PEC Gliwice Sp. z o.o.”. Prelegent omówił doświadczenia PEC w tym zakresie. Pokazał dane eksploatacyjno-finansowe pracującej instalacji SNCR (selektywnej redukcji niekatalitycznej). Opowiedział także o zrealizowanych inwestycjach, jak i tych, które są w trakcie.

O tym, jak zmodyfikować system monitoringu emisji w świetle obowiązujących przepisów mówił Dariusz Janasz z OMC ENVAG Sp. z o.o. Prezentacja odbyła się w trybie on-line. Prelegent mówił o ważności serwisu i konsekwencjach tego braku. Zaprezentował możliwości modyfikacji systemu monitoringu emisji.

Jacek Janas z Elektrociepłowni Stalowa Wola wygłosił referat „Bloki gazowo-parowe – czy sprostają wymogom środowiskowym i rynkowym wynikającym z regulacji”. Prelegent przedstawił temat budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli, m.in. wymienił zalety wybranej technologii, a także zagadnienie spełnienia wymagań stawianych przez UE.

Zagrożenia w jednostkach wytwórczych opartych na układach kogeneracyjnych to temat, który zaprezentował Gniewosz Widuch z firmy Ferox Energy Systems Sp. z o.o. Prelegent mówił o OZE jako stabilności energetycznej – o tym czy jest to możliwe. W swojej prezentacji skupił się na nowej roli wodoru w energetyce oraz wodorowych rozwiązaniach firmy Innio Jenbacher.

O „Wysokosprawnej kogeneracji – możliwościach maksymalizacji zysków z instalacji kogeneracji” mówił Paweł Kozak z INTROL-ENERGOMONTAŻ Sp. z o.o. Firma to generalny wykonawca inwestycji pod klucz w obszarze energetyki rozproszonej, ochrony środowiska i przemysłu. Zaprezentował także zagadnienie wymagań w stosunku do wykonawcy (w tym kryteria oceny ofert).

Ostatnią prezentację w tym panelu przedstawił Lech Sekyra z PGE Ekoserwis Sp. z o.o. Podjął temat wdrożenia GOZ w oparciu o gospodarcze wykorzystanie UPS z ciepłownictwa na przykładzie PGE Energia Ciepła. Prelegent omówił zagrożenia dla ciepłownictwa w obszarze zagospodarowania UPS, a także szanse dla sektora w tym obszarze.

 

Panel odbył się w ramach XXVII Wiosennego Spotkania Ciepłowników (13-15 lipca 2020 r., Zakopane).

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ