Partner serwisu
16 lipca 2020

Dzień drugi - panele techniczne

Kategoria: XXVII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników, 13-15 lipca 2020, Zakopane

Drugiego dnia wydarzenia w Zakopanym odbyły się 4 panele techniczne, rozmawialiśmy o nowoczesnych technologiach, ciepłownictwie przyszłości, budowie i modernizacji sieci oraz o tym jak tą siecią zarządzać.

Dzień drugi - panele techniczne

Ciepłownictwo przyszłości

Panel II, podczas którego można było wysłuchać prezentacji dot. ciekawych rozwiązań dla rozwoju ciepłownictwa, poprowadził Prof. Krzysztof Badyda z Politechniki Warszawskiej.

Jako pierwszy głos zabrał Mateusz Ksiądz z Energopomiar Sp. z o.o. Mówił o wyzwaniach dla ciepłownictwa w dobie gospodarki obiegu zamkniętego. Poruszył także zagadnienie ekonomii gospodarowania zasobami w łańcuchu wytwórczym.

O modernizacji jako sposobie na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej mówił Jacek Aleksiejew, przedstawiciel Fabryki Wentylatorów „Owent” Sp. z o.o. Prelegent omówił ofertę firmy, a także studium przypadku. Przybliżył zagadnienie efektywności energetycznej wentylatora.

Temat transformacji w wysokoefektywny system ciepłowniczy poruszył z kolei Michał Umiński z ENERGOTECHNIKI Sp. z o.o. Omówił otoczenie wytwarzania ciepła, sposoby na osiągnięcie statusu wysoce efektywnego systemu ciepłowniczego. Zapytał też o miejsce kotłów węglowych w systemie.

O ofercie rozwiązań napędowych ABB dla branży ciepłowniczej opowiedział Paweł Jabczyk, ABB Sp. z o.o. Przedstawił, czym zajmuje się firma, a także mówił o ofercie produktowej ABB (plusach rozwiązań, specyfice działania).

O istotny zagadnieniu integracji cieplnej energii słonecznej z ciepłownictwem mówili Adrian Pason, Patrick Reiter, Hrvoje Milosevic z Energetyki Solarnej Ensol & SOLID Solar Energy Systems GmbH. Prelegenci przedstawili wyzwania techniczne i innowacyjne rozwiązania w zakresie integracji energii słonecznej z ciepłownictwem. Poruszyli zagadnienie miksu energetycznego w przyszłości. Pokazali także konkretne przykłady wdrożonych rozwiązań.

Budowa i modernizacje sieci

Trzeci panel techniczny podczas Wiosennego Spotkania Ciepłowników poświęcony był siecią a konkretnie ich budowie i modernizacji. Panel moderował Paweł Uznański, wiceprezes PEC Bełchatów.

Pierwszy referat w tej sesji traktował o opłacie przyłączeniowej w nowym prawie energetycznym w kontekście walki ze smogiem a wygłosiła go mec. Katarzyna Mędraś z AD REM KANCELARIA PRAWNA.

Kolejne wystąpienie przedstawiło system ReAct czyli mobilną stację uzdatniania wody.  – Zabezpiecz produkcję wody – jeżeli brakuje wody uzdatnionej lub jej jakość nie spełnia twoich wymagań, tymczasowa, mobilna stacja uzdatniania wody rozwiąże twoje problemy – mówił Jakub Jasiński z Veolia Water Technologies Sp. z o.o.

Następną prelekcję wygłosiło dwóch prelegentów, Karol Wiśniewski i Kim Hansen z firmy GRUNDFOS Pompy Sp. z o.o. opowiadali o skutkach i znaczeniu obniżenia temperatury w sieciach ciepłowniczych. Firma GRUNDFOS Pompy Sp. z o.o. podczas spotkania w Zakopanem zaprezentowała również swój system iGRID w mobilnym soisku w naczepie samochodu ciężarowego na stoisku zewnętrznym.

Adam Koprowski z BREIVOLL POLSKA opowiedział o metodzie skanu sieci ciepłowniczych czyli rezonansie akustycznym. Przeanalizował on możliwości redukcji kosztów eksploatacji (od 60 do 70%) dla konkretnych przebadanych instalacji.

Na zakończenie tego panelu zaplanowana została prezentacja „Możliwości zastosowania turbin wodnych w sieci ciepłowniczej MPEC Kraków” którą wygłosił Mariusz Piękoś z krakowskiego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej. - Rozwiązaniem zajmujemy się już od dawna i muszę powiedzieć, że efekty są zadowalające, projekt idzie w dobrym kierunku i znajdujemy już ekonomiczne uzasadnienie wykorzystania tej technologii przede wszystkim w miejscach gdzie potrzebujemy własnej energii – mówił Mariusz Piękoś.

Nowoczesne technologie

Panel IV Wiosennego Spotkania Ciepłowników poświęcony został nowoczesnym technologiom. Prowadzącym tę sesję był Prof. Wojciech Bujalski z Politechniki Warszawskiej.

Pierwszym wystąpieniem była prezentacja „Jak rozbić węzeł, nie rozbijając banku” Katarzyny Graboś z ECO SA w którym mówiła o działaniach swojej firmy i kierunkach rozwoju na które stawia się w spółce z Opola.

Następnie Jacek Tabor z PHU „ALPEX” opowiedział o Pipelinedesigner – nowym narzędziu informatycznym dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, które pomaga w projektowaniu sieci ciepłowniczych.

Kolejna prezentacja „Kogeneracja gazowa w ciepłownictwie w oparciu o agregaty” wygłoszona przez Andrzeja Plutę z Centrum Elektroniki Stosowanej CES Sp. z o.o prezentowała szereg silników firmy MWM, które mogą znaleźć zastosowanie w strukturze wytwórczej spółek ciepłowniczych.

Na koniec, moderator panelu prof. Wojciech Bujalski udzielił głosu sam sobie i wygłosił prezentację o tytule „Sezonowe magazyny ciepła” w której przedstawił szereg przykładów zastosowania tego rozwiązania i ale jak sam podkreślił "brakuje jeszcze ostatecznego potwierdzenia ekonomicznego aby technologia stała się w Polsce bardzo popularna".

Zarządzać siecią

Panel V, poświęcony tematyce zarządzania siecią ciepłowniczą, prowadził Mariusz Piękoś z MPEC Kraków S.A. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się: systemy zarządzania, wizualne raportowanie, innowacje, cyfryzacja, efektywność, klastry energii.

O doświadczeniach z wdrażania Programu do Zarządzania Majątkiem opartego na GIS w ENERGA Ciepło Ostrołęka mówili Tomasz Jędrzejczyk, Energa Ciepło Ostrołęka, oraz Roman Smoliński z firmy GAXAM. prelegenci opowiedzieli o trudnościach i sposobach radzenia sobie z nimi z wdrażania systemu.

„System Wsparcia Decyzji – generacja rekomendacji optymalizujących prowadzenie sieci ciepłowniczej dzięki zaawansowanym mechanizmom uczenia maszynowego” to temat prezentacji Krzysztofa Setlaka z TRANSITION TECHNOLOGIES - ADVANCED SOLUTIONS SP. Z O.O., oraz Michała Guzka. Prelegenci omówili m.in. działanie systemu wsparcia decyzji.

O nowym ciepłomierzu UH40 – liczniku smart opowiedział uczestnikom panelu Tomasz Swoboda z firmy Landis+Gyr Sp. z o.o. Prelegent omówił cechy urządzenia. Najważniejszy jest bowiem dokładny pomiar!

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ