Partner serwisu
23 stycznia 2014

ENERGETYKA 2013 buksowania ciąg dalszy

Kategoria: Elektroenergetyka

Konieczna jest II reforma energetyki, jeszcze bardziej radykalna od tej, która była zrealizowana w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Przebudowa polskiej energetyki od sektorowej do prosumenckiej wymaga przede wszystkim przebudowy polskiej polityki energetycznej. Obowiązująca, z horyzontem do 2030 r., zupełnie nie przystaje do dokonującej się rewolucji energetycznej na świecie. Potrzebne jest zastąpienie polityki doktryną bezpieczeństwa energetycznego, adekwatną do globalnych trendów.

 

ENERGETYKA 2013 buksowania ciąg dalszy

Na rozwiązania połowiczne jest już za późno. Dlatego w okresie 2014÷2020 konieczna jest II reforma energetyki, jeszcze bardziej radykalna od tej reformy elektroenergetyki, która była zrealizowana – w powiązaniu ze zmianami ustrojowymi – w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Przebudowa polskiej energetyki od sektorowej do prosumenckiej wymaga przede wszystkim przebudowy polskiej polityki energetycznej (obowiązująca polityka, z horyzontem do 2030 roku, zupełnie nie przystaje do dokonującej się rewolucji energetycznej na świecie). W szczególności potrzebne jest zastąpienie polityki doktryną bezpieczeństwa energetycznego, adekwatną do globalnych trendów (konsekwentnie, za doktryną potrzebne są regulacje prawne wywołujące pożądane przemiany).

 
W tym miejscu proponuje się następującą doktrynę. Horyzont 2020 (koniec rozpoczynającego się w 2014 roku unijnego okresu budżetowego, dedykowanego w istotnym stopniu przebudowie energetyki) jest granicznym horyzontem ulg (w zakresie ponoszenia kosztów zewnętrznych) dla energetyki WEK i wsparcia dla energetyki OZE. Czyli na przełomie obecnej dekady następuje, zgodnie z doktryną, wyłączenie energetyki ze sfery specjalnych wpływów politycznych.
 
Cały materiał znajdą Państwo w „Energetyce Cieplnej i Zawodowej” nr 9/2013.
 
 
 

Cały artykuł przeczytają Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 8/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 
Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ