Partner serwisu
07 września 2020

Europa przyszłości – zielona, cyfrowa i konkurencyjna - podsumowanie EKG 2020

Kategoria: Z życia branży

Wiele debat XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach poświęconych było dokonującym się i czekającym nas jeszcze zmianom. Wiodącymi wątkami były: transformacja branży elektroenergetycznej związana z polityką klimatyczną oraz cyfrowa transformacja całej gospodarki, dla której impulsem okazała się pandemia COVID-19.

– Europejski Zielony Ład to także ważny plan dla Katowic i całego regionu. Istotne jest, aby to była sprawiedliwa transformacja, aby region nie został w tyle. Jeżeli ten, lub inny region, pozostanie w tyle, to nie będzie to sprawiedliwa transformacja i nie będzie miała ona społecznej akceptacji – powiedział w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu. – Musimy doprowadzić do tego, aby wszystkie regiony węglowe były do tego przygotowane. Nie ma możliwości odejścia od transformacji energetycznej, rozmawiamy o tym z regionami i one to rozumieją – zaznaczył.

– Jeszcze we wrześniu rząd ma przyjąć założenia Krajowego Planu Odbudowy, umożliwiającego korzystanie ze środków unijnego Funduszu Odbudowy – poinformowała Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju. – Chcielibyśmy we wrześniu na poziomie rządowym przyjąć założenia Krajowego Planu Odbudowy, bo pamiętajmy, że na koniec parlament musi się wypowiedzieć w zakresie wkładu krajowego. A zatem wrzesień-październik to jest ten czas, kiedy chcielibyśmy wypracować „Krajowy Plan Odbudowy" – powiedziała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Nie zabrakło dyskusji o tym, jak koronawirus wpłynął na nasze zachowania.

 – Szybko wycofaliśmy się ze starych nawyków, ta zmiana jest stała, już się nie cofnie - oceniła Dominika Bettman, prezeska i dyrektorka Digital Industries Siemens. W jej ocenie świadomość digitalizacji w polskich firmach przemysłowych jest duża, pandemia Covid-19 to przyśpieszyła. – Wiele firm i osób oczekuje, że w rzeczywistości pokowidowej będzie tak samo jak przed pandemią, a nie tak jak w jej trakcie. Natomiast międzynarodowe koncerny stawiają na trwałość tej zmiany i żeby nie było od niej odwrotu – podkreśliła na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Wielki rozwój obsługi cyfrowej widoczny jest np. w sektorze bankowym.

– Polskie banki już przed pandemią wiele transakcji realizowały elektronicznie, ale koronawirus jeszcze zwiększył ich liczbę. W efekcie nastąpiło duże zmniejszenie operacji gotówkowych, wypłat z bankomatów i zmniejszenie ilości gotówki trzymanej w domach – powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. – Obecnie obserwujemy przyśpieszenie tempa tych zmian, ten rok jest rekordowy jeśli chodzi o przechodzenie na transakcje on-line – dodał i zaznaczył, że firmy, w tym banki, będą musiały zwiększyć inwestycje w cyfrową obsługę klienta.

Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University, Singularity University Warsaw zwróciła uwagę, że nie powinniśmy się przyglądać technologiom pojedynczo, a raczej myśleć, jak możemy je zgrupować. – Przyszłość rolnictwa i jedzenia to ogromna grupa trendów, choć niewiele się o tym mówi. To, co w tym obszarze dzieje się technologicznie, bardzo go także modyfikuje – powiedziała na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Priorytety w zakresie strategii transportowej przedstawił podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury oraz szefowie kolejowych i drogowych spółek. W debacie dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego wziął m.in.: Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. realizacji tej inwestycji oraz Mikołaj Wild, prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Dyskutowaliśmy nad tym, żeby na Śląsku powstała fabryka polskich samochodów elektrycznych. Mamy prototyp takiego pojazdu - zaprezentowany w lipcu samochód Izera. Miałem przyjemność osobiście zwiedzić bardzo ciekawy, bardzo ładny, dobrze dopasowany teren inwestycyjny, w symbolicznym również miejscu dla polskiej energetyki, bo w Jaworznie, naprzeciwko Elektrowni Jaworzno – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu podczas sesji „Wyzwania dla polskiego sektora energetycznego – zielona transformacja”. 

Podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz 5. European Tech and Start-up Days dyskutowano także o start-upach i rynku pracy.

– Pamiętam ten dzień, gdy dostaliśmy informację, że jutro nie przychodzimy do pracy i 80 proc. urzędników z dnia na dzień przeniosła się zza biurek do własnych domów. Mamy w naszych strukturach inwestycje, które są dojrzałe cyfrowo i dla nich to była normalność, ale są też takie, dla których była to nowość. Na naszą prośbę o wsparcie był wielki odzew start-upów i developmentu. Stworzyliśmy armię wolontariuszy, firm, które - odpłatnie rzecz jasna - udostępniały nam pracowników do tworzenia narzędzi do walki z koronawirusem, wspólnie tworzyliśmy programy ułatwiające funkcjonowanie w pandemicznej rzeczywistości - mówiła Justyna Orłowska, dyrektor program GovTech Polska i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech podczas sesji „Start-upy i inwestorzy"

Jak będzie wyglądała gospodarka w następnych dekadach, jakie trendy będą ją kształtowały i – najważniejsze – jak się do tych zmian przygotować – to tematy trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2020. Uczestniczyli w nich m.in.: Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii
w Ministerstwie Klimatu.

Przez trzy kongresowe dni (2-4 września br.), w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się łącznie ponad 70 debat i dyskusji z udziałem ok. 400 prelegentów.

Wręczane podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego tytuły „Inwestor bez granic” trafiły do firm: BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Unilever, Mercedes-Benz Manufacturing Poland, CanPack, Servier, Grupa Mercator Medical, Grupa DocPlanner, Grupa Selena, Adamed i PKN ORLEN.

W czwartek (3 września) podczas gali towarzyszącej European Start-Up Days, wręczono także nagrody
w konkursie Start-Up Challenge 2020 dla firm: Progresja Space, KPMP, Biotts, NataLab, Gamehag, ICsec.

XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego i 5. European Tech and Start-up Days organizowane
w szczególnych okolicznościach, odbyły się zachowaniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

Kongresowe dyskusje transmitowane były na stronach internetowych Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz European Tech and Start-up Days oraz w portalach Grupy PTWP i w portalach patronów medialnych wydarzeń: dziennik.pl, dziennikzachodni.pl, forsal.pl, GazetaPrawna.pl, pb.pl rp.pl, wyborcza.biz.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ