NCBR i GINB łączą siły na rzecz innowacji w budownictwie
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego rozpoczynają współpracę przy przedsięwzięciu NCBR „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś w Warszawie dyrektor NCBR, dr inż. Wojciech Kamieniecki i p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska.
Konkretne wyzwanie
„Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” to jedno z ośmiu nowych przedsięwzięć NCBR wpisujących się w idee Europejskiego Zielonego Ładu. Jego celem jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących technologię prefabrykowaną lub modułową w konstrukcji budynku jednorodzinnego i wielorodzinnego o zerowym lub niemal zerowym bilansie energetycznym przy zastosowaniu instalacji wspomagających, wykorzystujących OZE. Powstanie technologii wytwarzania tanich budynków o zerowym lub niemal zerowym bilansie energetycznym jest konieczne ze względów klimatycznych i społecznych.
Budynki prefabrykowane i modułowe to technologia przyszłości efektywna cenowo i pozwalająca budować w bardzo krótkim czasie. Nieefektywne energetycznie budynki przynoszą wymierne straty. Marnujemy już wytworzoną energię, ponosząc niepotrzebne wydatki i zwiększając zanieczyszczenie powietrza. Jako agencja wyznaczająca wyzwania technologiczne wykorzystujemy kompetencje i zasoby własne oraz naszych partnerów, by poprawiać jakość życia ludzi, z korzyścią dla rodzimej gospodarki. Jesteśmy zorientowani na wymierne efekty, a konkretne działania, takie jak zainicjowana dziś współpraca, charakteryzują nowe inicjatywy podejmowane przez NCBR w ostatnim czasie - podkreśla dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zadania szyte na miarę
Podpisanie porozumienia rozpoczyna współpracę NCBR z GINB ukierunkowaną na realizację konkretnego celu. Wykorzystując efekt synergii będą w stanie lepiej realizować zadania wpisujące się w cele przedsięwzięcia, a w szerszym kontekście w cele działalności NCBR oraz GINB. Współpraca będzie obejmowała nie tylko kwestie techniczne i technologiczne. To także zadania w obszarze przygotowania administracji publicznej, w tym w szczególności organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego, do wdrożenia odpowiednich narzędzi oraz zmian w zakresie legislacji, których celem jest wspieranie budownictwa prefabrykowanego i modułowego oraz efektywnego energetycznie.
Budownictwo prefabrykowane i modułowe wpisuje się w dążenie do osiągnięcia celów emisyjnych w polityce klimatycznej UE. Dzisiaj w każdym sektorze gospodarki powinniśmy szukać rozwiązań oszczędnych energetycznie. Branża budowlana także powinna rozwijać się w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Powstanie technologii wytwarzania tanich budynków o zerowym lub pozytywnym bilansie energetycznym jest kluczowe dla osiągnięcia w 2050 r. neutralności klimatycznej. Nowe, tanie i „szybkie” budownictwo jest niezbędne - zaznacza Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Przedsięwzięcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” będzie realizowane w formule zamówień przedkomercyjnych (PCP), zgodnie z metodologią problem-driven research. Ma to doprowadzić do sprawdzenia w warunkach rzeczywistych prototypowych rozwiązań, a następnie umożliwić skalowanie zwalidowanej technologii. Wyłonieni w drodze konkurencyjnego postępowania kwalifikacyjnego wykonawcy będą prowadzić etapami określone prace badawczo-rozwojowe, służące osiągnięciu tego celu. Obecnie toczy się Dialog techniczny, który pozwoli NCBR - także dzięki współpracy z GINB – opracować finalne wymogi technologiczne oraz warunki postępowania.
Komentarze