Partner serwisu

Kamień węgielny pod blok w Rzeszowie

Kategoria: Aktualności

28 marca w Rzeszowie uroczyście podpisano Akt Erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego kogeneracyjnego bloku gazowego silnikowego w Elektrociepłowni Rzeszów.To pierwsza tego typu instalacja w GK PGE i pierwszy tak duży blok silnikowy w Polsce.

Kamień węgielny pod blok w Rzeszowie

– Ta inwestycja rodziła się bardzo długo. Trzeba było pokonać sporo przeszkód – powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa. W wystąpieniu podkreślił rolę bezpieczeństwa energetycznego i projekty, obecnie realizowane, które mają wpłynąć na podniesienie jego poziomu. – Niedawno rozpoczęto budowę bloków w Elektrowni Opole, wmurowano kamień węgielny pod terminal naftowy w Gdańsku, realizowane są inwestycje w Kozienicach, Stalowej Woli i Włocławku – wymieniał Gawlik, który zaznaczył, że od 2007 roku udało się położyć również 1200 km gazociągu.

O długiej drodze do rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia w Rzeszowie wspomniał również Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE GiEK: – Nad tym projektem pracujemy co najmniej 6 lat.Dziś jest on w określonym stadium zaawansowania, ma być oddany we wrześniu tego roku.

Kaczorowski mówił o finansowaniu inwestycji. Całkowita wartość projektu to ok. 110 mln zł brutto. Z uwagi na zastosowanie technologii pozwalającej na wysokosprawne wytwarzanie przez kogeneracyjny blok gazowy energii el. i ciepła projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 30 mln zł. Kwota pochodzi ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Działanie 9.1 priorytetu IX infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna – wysokosprawne wytwarzanie energii elektrycznej.

Istotnym źródłem finansowania są środki przyznane przez NFOŚiGW (10 mln zł), w ramach częściowego umorzenia spłaty pożyczki zaciągniętej na budowę uruchomionego w  2003 r. bloku gazowo-parowego.

 

Z silnikiem Rolls-Royce

Nowy blok składał się będzie z czterech generatorów elektrycznych ABB, napędzanych silnikami spalinowymi tłokowymi (na gaz ziemny) firmy Rolls-Royce. Całkowita moc elektryczna jednostki to 29 MWe, a moc cieplna – 26 MWt.

Wielkość i parametry bloku zostały skonfigurowane tak, aby zwiększyć elastyczność pracy wszystkich jednostek wytwórczych Elektrociepłowni Rzeszów w sezonie letnim i zimowym. Ponadto realizacja inwestycji umożliwi zwiększenie sprawności wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w oparciu o wysokosprawną kogenerację z dotychczasowych 65 proc. do ok. 85 proc., a poprzez ograniczenie pracy kotłów węglowych zimą i całkowite ich zastąpienie latem spowoduje ograniczenie emisji CO2, pyłu i SO2.

Umowa z  generalnym realizatorem inwestycji została podpisana 28 czerwca ubiegłego roku. W listopadzie 2013 w siedzibie Rolls-Royce w Bergen (Norwegia) członkowie zespołu projektowego wraz z przedstawicielami generalnego wykonawcy uczestniczyli  w próbach odbiorowych silników, których dostawa i posadowienie ukończono 21 lutego br.

Przewidywany czas zakończenia budowy to wrzesień 2014. Generalnym wykonawcą inwestycji jes Introl SA.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ