W 2020 roku we Wrocławiu i w Gminie Siechnice przyłączono do sieci ciepłowniczej 113 obiektów
W 2020 roku, na terenie Wrocławia i Gminy Siechnice przyłączonych zostało do sieci ciepłowniczej 113 obiektów o łącznym zapotrzebowaniu 55,34 MWt. 80 proc. z nich to nowo wybudowane obiekty, pozostałe 20 proc. to z kolei budynki, których właściciele podjęli decyzję o zamianie dotychczasowego źródła ciepła na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej.
W 2020 r. KOGENERACJA, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, prowadziła prace inwestycyjne związane z rozbudową sieci ciepłowniczej, korzystając zarówno z własnego finansowania, jak i z pozyskanego ze źródeł zewnętrznych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2014-2020, na bazie umów podpisanych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podłączenie nowych obiektów było możliwe dzięki budowie sieci i przyłączy ciepłowniczych na nowych obszarach, m.in. na osiedlach Zakrzów we Wrocławiu oraz Prawocin w Siechnicach. W minionym roku wybudowano łącznie około 3,46 km sieci i przyłączy ciepłowniczych.
W ubiegłym roku we Wrocławiu i w Siechnicach do sieci ciepłowniczej przyłączono 89 nowopowstałych budynków oraz 24 ogrzewane dotąd za pomocą paliwa węglowego, gazowego lub olejowego. Wśród nich znalazły się budynki wspólnot mieszkaniowych i gminnych korzystających z programu "Wrocławskie dotacje do wymiany pieców", realizowanego przez Gminę Wrocław, którym KOGENERACJA udzieliła finansowego wsparcia przy zmianie źródeł ciepła.
– Mimo trudności spowodowanych pandemią, wykonaliśmy w minionym roku szereg działań inwestycyjnych mających wpływ na zwiększenie zasięgu sieci ciepłowniczych i wzrost efektywności energetycznej - mówi Andrzej Jedut, Prezes KOGENERACJI. – Nasze realizacje przyczyniają się do ograniczania niskiej emisji, co doceniają odbiorcy ciepła sieciowego, którzy coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzą do kwestii związanych z dbaniem o środowisko naturalne. – dodaje prezes Jedut.
W 2021 r. KOGENERACJA nadal będzie rozszerzać zasięg sieci ciepłowniczych m.in. o budowę kolejnych odcinków ciepłociągu na wrocławskim osiedlu Zakrzów oraz w Siechnicach.
Rozbudowa sieci ciepłowniczej jest elementem Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, za realizację której odpowiada spółka PGE Energia Ciepła, większościowy udziałowiec wrocławskiej spółki. Zgodnie z przyjętą Strategią, PGE Energia Ciepła oraz jej spółki zależne chcą zarządzać sieciami ciepłowniczymi w celu długotrwałego zapewnienia konkurencyjnych cen ciepła na danym rynku poprzez rozwijanie oraz pozyskiwanie nowych klientów przy wykorzystaniu efektu skali Grupy Kapitałowej PGE.
Komentarze