Partner serwisu
17 maja 2021

Spotkanie wiceministra Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasadorem Luksemburga

Kategoria: Z życia branży

Współpraca bilateralna i wyzwania związane z budową zeroemisyjnego systemu energetycznego były głównymi tematami rozmowy wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z ambasadorem Luksemburga w Polsce Paul’em Schmit’em. Spotkanie odbyło się 13 maja 2021 r.

Spotkanie wiceministra Guibourgé-Czetwertyńskiego z Ambasadorem Luksemburga

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zaznaczył, że Polska jest otwarta na wymianę doświadczeń z Luksemburgiem w obszarze transformacji energetycznej w celu poszukiwania skutecznych i dostosowanych do potrzeb rozwiązań. 18 czerwca br. Minister Klimatu i Środowiska weźmie udział w wydarzeniu organizowanym przez Ministra Energii Luksemburga pt. „Transeuropejskie sieci energetyczne kamieniem milowym w kierunku UE zasilanej energią odnawialną”, podczas którego przedstawi założenia inwestycji morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

W trakcie spotkania wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński przedstawił założenia transformacji polskiego systemu energetycznego do roku 2040. Podkreślił, że polski mix energetyczny będzie składał się z różnych zeroemisyjnych źródeł energii, wskazując przy tym na bardzo szybki rozwój instalacji fotowoltaicznych w Polsce i ambitne plany związane z sektorem morskiej energetyki wiatrowej.

– Niewątpliwym priorytetem, ale także sukcesem, Ministra Klimatu i Środowiska jest walka o poprawę jakości powietrza, której rezultaty już teraz są widoczne w polskich miastach. Polska planuje dalsze intensywne działania w tym obszarze, o czym świadczy choćby uczynienia tego zagadnienia jednym z filarów Krajowego Planu Odbudowy – mówił wiceminister klimatu i środowiska.

W trakcie spotkania poruszone zostały też kwestie CBAM, czyli podatku od śladu węglowego, którego propozycję Komisja Europejska ma przedstawić w drugim kwartale 2021 roku. Zdaniem wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego CBAM powinien być w pełni zgodny z zasadami WTO.

– Powinniśmy spojrzeć na poziomy odniesienia w ETS i pozwolić, aby CBAM dla importerów obejmował jedynie różnicę między rzeczywistymi emisjami importowanego produktu, a poziomem odniesienia EU ETS. Zapewniłoby to równe szanse dla przemysłu UE i importerów – dodał.

źródło: www.gov.pl/web/klimat
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ