Partner serwisu
06 czerwca 2022

Last Energy i DB Energy rozpoczynają współpracę w zakresie małych elektrowni jądrowych dla przemysłu

Kategoria: Z życia branży

Last Energy i DB Energy będą oferować zakładom przemysłowym budowę małych reaktorów jądrowych (ang. Small Modular Reactors). Pomiędzy DB Energy a Last Energy, został podpisany list intencyjny dotyczący współpracy w Polsce. Last Energy jest amerykańskim dostawcą małych reaktorów nuklearnych możliwych do zastosowania w przemyśle. DB Energy będzie odpowiedzialne za integrację rozwiązania z instalacjami odbiorców przemysłowych.

Last Energy i DB Energy rozpoczynają współpracę w zakresie małych elektrowni jądrowych dla przemysłu

Last Energy jest inwestorem, deweloperem oraz operatorem małych modułowych elektrowni jądrowych. W pełni skalowalna konstrukcja opracowana przez Last Energy zapewnia bezemisyjną i konkurencyjną cenowo energię, co umożliwia przyspieszenie procesu dekarbonizacji gospodarki. DB Energy, wiodąca firma z branży poprawy efektywności energetycznej, we współpracy z Last Energy, wprowadzi do swojej oferty małe reaktory jądrowe. Będą to jednostki kogeneracyjne o mocy elektrycznej ok. 20 MW i cieplnej 60 MW. Znacznie mniejsze od dotychczas oferowanych rozwiązań, co ma wiele zalet – między innymi nadaje się do zastosowania bezpośrednio w zakładach przemysłowych. Oferta będzie obejmowała kompleksowo cały proces inwestycyjny od koncepcji projektowej, przez projekt, uzgodnienia, finansowanie, realizację, serwis oraz utrzymanie i produkcję energii dla klienta, aż po utylizację instalacji.

Połączenie oferty Last Energy, zajmującej się budową małych reaktorów jądrowych, z usługami realizowanymi przez DB Energy, pozwoli dostarczyć klientom kompleksowy produkt umożliwiający przedsiębiorstwom przemysłowym osiągnięcie realnej zeroemisyjności. O tym, jak duże znaczenie ma dziś transformacja energetyczna świadczy fakt, że będzie to jednym z tematów poruszanych 3 czerwca na Forum G2 – najważniejszym wydarzeniu gospodarczo-geopolitycznym w Polsce.

– Wdrożenie innowacyjnego modelu współpracy, a nie technologii reaktora, pozwala na radykalne skrócenie czasu i kosztów budowy elektrowni jądrowej. Proponowany przez Last Energy model inwestycji, własności i eksploatacji zakłada ponoszenie pełnej odpowiedzialność za cały cykl życia elektrowni, tj. od projektu koncepcyjnego, aż do utylizacji odpadów. Wierzymy, że energia jądrowa jest niezbędna i wyjątkowo dostosowana do przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zapewnienia globalnego dostępu do energii. W pełni modułowe podejście do rozwoju projektów jądrowych jest kluczem do odblokowania potencjału tej technologii i budowy nowej gałęzi gospodarki w Polsce – twierdzi Bret Kugelmass, CEO i założyciel Last Energy, którego prelekcji będzie można wysłuchać podczas Forum G2.

Jednym z kluczowych inwestorów w Last Energy jest fundusz Gigafund. Współzałożycielem Gigafund jest Luke Nosek, który był współzałożycielem PayPal i pierwszym inwestorem typu venture capital w SpaceX. Łukasz zasiada w zarządach SpaceX i Last Energy.

Dlaczego rośnie zainteresowanie małymi reaktorami jądrowymi?

To technologia, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie, głównie z powodu zapewnienia większego bezpieczeństwa energetycznego. Małe reaktory jądrowe są dobrym rozwiązaniem ze względu na sprawdzone technologie, stabilność produkcji energii oraz konkurencyjny koszt wyprodukowanej energii. Charakteryzuje je mniejsza moc od tradycyjnych, dużych elektrowni atomowych, co pozwala je instalować w zakładach przemysłowych oraz umożliwia ograniczenie czasu dostawy i integracji z infrastrukturą odbiorczą klienta. Ponadto technologia jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i środowiska.[1]

Krok ku większemu bezpieczeństwu energetycznemu

Dla wielu firm SMRy mogą być przyszłością, ponieważ pozwalają produkować czystą energię. Korzystając z nich, optymalizuje się koszty prowadzenia biznesu oraz redukuje emisje i ślad węglowy. Małe reaktory jądrowe powinny rozważyć te przedsiębiorstwa, które cechują się wysokim zapotrzebowaniem na stabilne dostawy energii elektrycznej i ciepła, a jednocześnie chcą poprawić swoją efektywność energetyczną oraz zredukować swój ślad węglowy. Co istotne, ceny za energię pozyskiwaną z tej technologii będą istotnie niższe od aktualnych stawek za energię sieciową.

Wdrożenie małych reaktorów jądrowych pomoże Polsce w uzyskaniu większego bezpieczeństwa energetycznego. To kierunek rozwoju, który może być istotny w poprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstw i zwiększaniu ich konkurencyjności.

 

[1] https://www.ncbj.gov.pl/sites/default/files/male_reaktory_modulowe_smr_-_raport_ncbj.pdf

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ