Wolontariusze Energi wsparli akcję „Dbamy o ziemię”
Kilkadziesiąt drzew i krzewów zostało zasadzonych przy domach dziecka w Elblągu i Grudziądzu w ramach projektu „Dbamy o ziemię”. Realizatorami przedsięwzięcia była Energa we współpracy ze start-up’em społecznym Dotlenieni.org oraz Fundacją ORLEN. To kolejna inicjatywa mająca na celu przeciwdziałanie degradacji środowiska związanej ze zmianami klimatycznymi i wysychaniem gleby.
W akcji wzięli udział wychowawcy i podopieczni obu placówek, przedstawiciele Dotlenieni.org oraz pracownicy Grupy Energa - łącznie 62 osoby, w tym 13 wolontariuszy z Grupy Energa ze spółek Energa SA, CCGT Grudziądz, Energa Logistyka oraz Energa Wytwarzanie. Dzięki nim udało się zasadzić 24 drzewa i 50 krzewów w bliskim otoczeniu obu domów dziecka.
Jeśli w życiu dzieci pojawia się czy to wolontariusz, czy jakakolwiek inna osoba proponująca im różnego rodzaju rozwijające zajęcia, staje się to dla nich w pewnym sensie spotkaniem z dobrym aniołem niezwykle ważna – mówi Elżbieta Raczkowska, dyrektor Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu.- To niezwykle ważne, bo wówczas dzieci odzyskują zaufanie i chęć, by otworzyć się na świat dorosłych.
Po wstępie edukacyjnym i wspólnym sadzeniu drzew i krzewów w każdej z placówek odbyły się warsztaty ekologiczne. Tworzono podczas nich kokedamy – jest to japońska sztuka sadzenia roślin w kuli z ziemi i mchu, bez użycia doniczki, w duchu zero waste. Spotkania kończył wspólny posiłek.
Domy dziecka w Elblągu i Grudziądzu zostały wyposażone również w narzędzia ogrodnicze, aby ich pracownicy oraz podopieczni mogli pielęgnować nowe nasadzenia.
Poprzez współpracę z biznesem małym oraz dużym pragniemy przekazać dzieciom dobrą energię i wiedzę ekologiczną. Wiemy też, że nasi partnerzy mają taką potrzebę, żeby zrobić coś ekologicznego, np. sadzić drzewa i krzewy, by pokazać tym młodym ludziom, co możemy zrobić, by walczyć z kryzysem klimatycznym. Myślę, że to bardzo ważna misja, by takie rzeczy robić, po to, aby wszystkim nam żyło się lepiej – mówi Katarzyna Gierczyk z Dotlenieni.org.
Czego dotyczy projekt
Projekt „Dbamy o ziemię” zakłada edukację ekologiczną, integrację pracowników, pomoc lokalnej społeczności oraz tworzenie przestrzeni zielonych. Chodzi o działania w obszarze klimatu i ochrony środowiska w ramach Strategii Zrównoważonego Rozwoju. W praktyce oznacza to dotarcie do placówek oświatowych, publicznych lub socjalnych, w tym do domów dziecka, przeanalizowanie ich potrzeb i na tej podstawie stworzenie na ich terenie nowych obszarów zieleni. W ubiegłym roku wybrano dwie placówki – w Grudziądzu i Elblągu, objęte programem Domy Dobrej Energii. W 2023 roku do projektu „Dbamy o ziemię” mają być wybrane kolejne domy dziecka.
Zaczęło się wirtualnie
Akcja sadzenia drzew odbyła się również w ub. roku, choć tylko wirtualnie. 1000 „internetowych” drzew zamieniono potemna prawdziwe sadzonki. Odbyło się to w ramach akcji "Wirtualne Drzewa" prowadzonego przez Dotlenieni.org, do którego przyłączyła się Energa.
W tym roku akcję „Wirtualne Drzewa” kontynuuje spółka Energa Obrót.
Komentarze