Partner serwisu
22 lutego 2023

Technologia wytwarzania wsadu węglowego o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej dla baterii koksowniczych systemu ubijanego (akronim: ImproStamp)

Kategoria: Aktualności

Od stycznia 2020r. Instytut Technologii Paliw i Energii wspólnie z JSW Nowe Projekty S.A. (wcześniej JSW Innowacje S.A.) i JSW KOKS S.A. realizuje projekt o akronimie ImproStamp, którego celem jest opracowanie technologii umożliwiającej poprawę wytrzymałości mechanicznej wsadów węglowych do baterii koksowniczych systemu ubijanego.

Technologia wytwarzania wsadu węglowego o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej dla baterii koksowniczych systemu ubijanego (akronim: ImproStamp)

W 2022r. Instytut zakończył realizację Etapu 2. projektu, którego celem było określenie wpływu wytypowanych dodatków chemicznych na gęstość i wytrzymałość mechaniczną ubitego wsadu węglowego oraz na przebieg procesu koksowania i jego produkty. Etap obejmował realizację badania wpływu pracy ubijania na gęstość i wytrzymałość mechaniczną ubitego wsadu węglowego oraz testy laboratoryjne procesu koksowania ubitych wsadów węglowych z różnymi dodatkami chemicznymi.

W ramach etapu wyselekcjonowano siedem dodatków chemicznych poprawiających wytrzymałość mechaniczną nabojów węglowych do testów w skali przemysłowej. Zastosowane w badanym zakresie stężeń substancje nie wywierają istotnego wpływu na uzyskane parametry jakościowe wytworzonych produktów koksowania oraz na bilans głównych produktów procesu.

W ramach realizowanego Etapu 3. projektu opracowano wytyczne technologiczne i koncepcję ogólną przemysłowej instalacji demonstracyjnej do realizacji technologii ImproStamp. Przedstawiono wykaz podstawowych elementów i wymagań eksploatacyjnych, charakterystykę substancji/dodatków chemicznych oraz zakres ich udziału w mieszance kierowanej do procesu koksowania korzystny z punktu widzenia wytrzymałości wsadu oraz jakości koksu.

Kolejnym etapem projektu jest weryfikacja i optymalizacja opracowanej w skali laboratoryjnej i wielkolaboratoryjnej technologii wytwarzania ubijanego wsadu koksowniczego o zwiększonej wytrzymałości, na podstawie testów prowadzonych w warunkach przemysłowych na Koksowni Radlin (Etap 7). Prace w tym etapie prowadzone są równolegle i przy ścisłym współdziałaniu z realizatorami Etapów 6 i 8 projektu: JSW KOKS S.A. i JSW Nowe Projekty S.A. do września 2023 roku.

źródło: itpe.pl/
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ