Panele fotowoltaiczne w Polsce – czy to się opłaca?
Instalacja fotowoltaiczna cieszy się wciąż rosnącą popularnością, tym bardziej że obecnie nadwyżki energii pozyskanej w ten sposób mogą być magazynowane na korzystnych warunkach. Kiedy jest najlepszy czas na montaż paneli PV? Sprawdź i nie przegap szansy
Mimo popularności fotowoltaika w Polsce wciąż budzi wiele kontrowersji. Zdaniem niektórych instalacja paneli PV w obecnym klimacie jest bezcelowa. Zwolenników takiego rozwiązania wciąż jednak przybywa – wg raportów IMiGW roczna suma nasłonecznienia w Polsce w 2020 roku wyniosła 2200 godzin i była wyższa niż norma klimatologiczna. To dobra wiadomość, bo korzyści z montażu fotowoltaiki są niezaprzeczalne – instalacja jest źródłem darmowego prądu i doskonale współpracuje z pompą ciepła. Dodatkowo, wybierając ofertę https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika, nadwyżki energii możesz magazynować, zapewniając sobie optymalizację zużycia prądu i bezpieczeństwo energetyczne.
Przygotowanie do instalacji paneli fotowoltaicznych
Instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga odpowiedniego przygotowania. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa i bezpłatnego audytu w TAURONIE. Współpraca z partnerem o ugruntowanej pozycji rynkowej pozwala uzyskać korzystne dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd” i zapewnia szybki i bezpieczny montaż paneli PV.
Instalacja paneli fotowoltaicznych wiosną i latem
Okres wiosenno-letni jest czasem dobrego i bardzo dobrego nasłonecznienia. W związku z dużą dostępnością promieni słonecznych jest rekomendowany jako najlepszy czas na instalację paneli fotowoltaicznych. Decydując się na montaż paneli PV w pierwszej połowie roku, masz możliwość pozyskania większej ilości energii elektrycznej. Wówczas warto wybrać Magazyn Energii od TAURONA, m.in. w celu lepszego wykorzystania zasobów wyprodukowanych przez fotowoltaikę.
Instalację fotowoltaiczną z Magazynem Energii warto skorelować z pompą ciepła: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla. Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne – pozwala zmienić nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej w ciepło do centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
Instalacja paneli fotowoltaicznych jesienią i zimą
Mimo że to miesiące wiosenne i letnie powszechnie uznaje się za najlepszy czas na montaż paneli fotowoltaicznych, ci, którzy nie zdążą, mają szansę w drugiej połowie roku. Tym bardziej że instalacja PV wykazuje aktywność również w sytuacji mniejszego nasłonecznienia. Decydując się na montaż fotowoltaiki jesienią lub zimą, warto jednak pamiętać, że osiągnięcie spodziewanego efektu energetycznego nie będzie natychmiastowe, chociażby dlatego, że grudzień i styczeń są uznawane za najmniej słoneczne miesiące w roku. Więcej trudności, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne mogą także sprawiać prace instalacyjne.
Komentarze