Partner serwisu
24 kwietnia 2023

Jak dobrać oświetlenie przemysłowe do potrzeb swojego zakładu?

Kategoria: Z życia branży

Innowacyjna technologia LED wpłynęła pozytywnie nie tylko na gospodarstwa domowe, ale również na sytuacje dużych zakładów i hal przemysłowych. Przestarzałe oprawy oświetleniowe obciążały przedsiębiorców ogromnymi rachunkami za energię, a dodatkowo w wielu przypadkach nie zapewniały bezpiecznych warunków do pracy (niewystarczające źródło światła, częste awarie). Oprawy LED umożliwiają oszczędności rzędu nawet 75% w stosunku lamp poprzedniej generacji. W jaki sposób dobrać oświetlenie przemysłowe do charakterystyki konkretnego zakładu? Sprawdź, jak to zrobić!

Jak dobrać oświetlenie przemysłowe do potrzeb swojego zakładu?

Odpowiednie oświetlenie zakładów – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie oświetlenie przemysłowe stanowi kluczowy aspekt poprawnego funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Często popełnianym błędem przy wyborze lamp jest kierowanie się wyłącznie ceną. Należy pamiętać, że odpowiednie oświetlenie LED wpływa nie tylko na komfort pracy, ale także pozwala uniknąć wielu błędów, czy nawet wypadków. Przy planowaniu zakupu oświetlenia przemysłowego, oprócz oczywiście ceny i możliwości finansowych danego zakładu, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

Skuteczność świetlna wyrażona w lumenach na wat (lm/W). Ten parametr określa, jak mocny strumień światła można wygenerować zużywając jeden wat energii elektrycznej. W tej kategorii lampy przemysłowe LED są niezrównane, osiągają bowiem skuteczność świetlną wynoszącą około 135 lm/W, podczas gdy wartość ta dla świetlówek wynosi jedynie od 60 do 105 lm/W.

Żywotność dla danego poziomu światła, czyli szacowany czas pracy przy zachowaniu optymalnego poziomu światła. Dłuższa żywotność i mniejsza awaryjność przemysłowych opraw i lamp LED oznacza rzadsze wymiany urządzeń i mniejsze koszty dla firmy.

Czas rozruchu oraz możliwość ściemniania to dwa parametry, które są powiązane z wykorzystaniem innowacyjnych na rynku systemów automatycznego zarządzania oświetleniem.

CRI, czyli współczynnik oddawania barw. Parametr ten określa, jaki wpływ ma generowane przez lampę światło na odwzorowanie kolorów.

Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę to barwa światła. Przemysłowe lampy LED generują światło o barwie ciepłej, zimnej lub neutralnej. Do obiektów przemysłowych najczęściej wybiera się źródła światła o barwie neutralnej lub zimnej.

Więcej informacji na temat profesjonalnego oświetlenia LED znajdziesz na stronie: https://luxon.pl/oswietlenie-przemyslowe/

Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia przemysłowego LED

Dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia przemysłowego LED, a do najważniejszych z nich należą:

  • Lampy LED High-Bay - oprawy te są przeznaczone do pomieszczeń magazynowych z wysokim sufitem. Wyróżniają się dużymi kloszami i są mocowane w odpowiedni sposób do dużych hal. Lampy te to energooszczędne źródła światła o dużej żywotności.
  • Lampy LED Highbay - lampy tego typu nadają się do montażu w niskich pomieszczeniach przemysłowych. Mają wytrzymałą konstrukcję, a klasa szczelności zapewnia wysoki stopień wytrzymałości zbliżony do uderzenia młotkiem o wadze 1,7 kg.
  • Oprawy hermetyczne LED - to oświetlenie przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Są odporne na działanie wody i wilgoci. Mają również wysoki współczynnik IP.
  • Naświetlacze LED - to wytrzymałe lampy hermetyczne o wysokiej klasie, które mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Najczęściej stosuje się je do podświetlenia drzwi i okien, a także do oświetlania parkingów, biur, gabinetów czy szklarni.

 

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ