Partner serwisu
12 maja 2023

Elektrociepłownia w Kielcach uruchamia nową kotłownię gazową. Będzie bezpieczniej i bardziej ekologicznie

Kategoria: Aktualności

W Elektrociepłowni w Kielcach, należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, zakończyła się budowa kotłowni gazowej o mocy 160 MWt. Inwestycja ta realizowana była w ramach trwającej transformacji aktywów ciepłowniczych, mającej na celu stopniowe zastępowanie dotychczasowych źródeł wytwórczych nowymi jednostkami nisko- i zeroemisyjnymi.

Elektrociepłownia w Kielcach uruchamia nową kotłownię gazową. Będzie bezpieczniej i bardziej ekologicznie

Nowa kotłownia gazowa składa się z pięciu gazowych kotłów wodnych o mocy 32 MWt każdy. Realizacja inwestycji kosztowała ponad 60 mln zł i trwała rok, od momentu rozpoczęcia prac budowlanych przez wykonawcę – firmę SBB ENERGY. Już podczas najbliższego sezonu grzewczego, nowa kotłownia dostarczy ciepło do Miejskiego Systemu Ciepłowniczego i ogrzeje ponad 100 tysięcy mieszkańców Kielc.

Polska jest jednym z największych rynków ciepła sieciowego w Europie. Inwestycje Grupy PGE przyczyniają się do rozwoju oraz podnoszą bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców naszego kraju. Segment ciepłownictwa w PGE bardzo szybko się rozwija i zmienia w kierunku niskoemisyjności - dywersyfikujemy źródła wytwarzania, inwestujemy w OZE, aby zapewnić jak najwięcej energii z czystych źródeł. Już dziś mogę też zapewnić, że od 2024 roku przestaniemy produkować ciepło z węgla w oddziałach PGE Energia Ciepła w Lublinie, Rzeszowie, Zgierzu, Gorzowie Wielkopolskim oraz w Kielcach, a także uruchomimy budowaną od podstaw Elektrociepłownię Nowa Czechnica, która będzie pracować na rzecz mieszkańców Wrocławia - powiedział Przemysław Kołodziejak, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jako producent ciepła i energii elektrycznej jesteśmy nieodłączną częścią miast, w których prowadzimy działalność. To dzięki takim inwestycjom stajemy się najbardziej efektywną firmą ciepłowniczą w kraju oraz inicjatorem zmian w sektorze ciepłownictwa. Dziś w fazie realizacji i planów w PGE Energia Ciepła jest około trzydziestu inwestycji, które już w ciągu najbliższych kilku lat trwale zmienią  oblicze polskiego ciepłownictwa. Oddanie do eksploatacji nowej kotłowni w Elektrociepłowni w Kielcach jest jednym z ważnych kroków w trwającej transformacji - powiedział Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Uruchomiona kotłownia gazowa zastąpi kocioł węglowy, który do końca bieżącego roku zostanie wycofany z eksploatacji. W efekcie trwającej transformacji ciepłowniczej kieleckiej elektrociepłowni, w tym roku obniżono także moc cieplną każdego z 4 kotłów węglowych  do 12,5 MWt. Kolejną realizowaną inwestycją, która pozwoli na odejście od węgla, jest powstający obecnie blok gazowy. Będzie się on składał z turbozespołu gazowego o nominalnej mocy elektrycznej ok. 7 MWe oraz wodnego kotła odzysknicowego o osiągalnej mocy cieplnej w wodzie sieciowej ok. 12 MWt. Taka konfiguracja aktywów ciepłowniczych - w tym przede wszystkim wprowadzenie do miksu paliwowego  gazu - zapewni optymalną pracę kieleckiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła.

Oddanie kotłowni gazowej do eksploatacji to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Kielc. Inwestycja ta wzmacnia bowiem bezpieczeństwo energetyczne miasta poprzez umożliwienie produkcji  ciepła z kolejnego paliwa, obok wykorzystywanych obecnie węgla oraz biomasy. To oznacza, że w zależności od aktualnej sytuacji na rynku paliw czy sytuacji geopolitycznej na świecie, Elektrociepłownia w Kielcach będzie produkować  ciepło w najtańszy z możliwych sposobów, wybierając surowiec będący najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dywersyfikacja surowców energetycznych zapewnia najskuteczniejszą i najlepszą ochronę interesów odbiorców końcowych ciepła, czyli mieszkańców Kielc. – powiedział Zbigniew Duda, dyrektor Elektrociepłowni w Kielcach, PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła aktywnie analizuje również możliwości i kierunku rozwoju technologii OZE, dążąc do stałego podtrzymywania i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców wszystkich miast, w których prowadzi swoją działalność. W wyniku prowadzonych działań ciepło produkowane z OZE ma mieć coraz większy udział w wolumenie ciepła dostarczanego do odbiorców końcowych.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ