Partner serwisu
27 czerwca 2023

Energa zarybia Narew i sprząta brzeg rzeki

Kategoria: Aktualności

Jak to się odbyło?

Na przystań znajdującą się w okolicy plaży miejskiej w Ostrołęce sandacze przywieziono w 20 poliuretanowych workach z wodą i tlenem, po ok. 5 tys. sztuk w każdym. Rybki miały po ok. 2-3 cm wielkości.

Stamtąd rozwieziono je trzema łodziami i wypuszczono do wody na kilkukilomertowym odcinku między ostrołęcką elektrownią, a dopływem Omulwi (prawy dopływ Narwi).

Wszystko odbyło się pod okiem społecznej i państwowej straży rybackiej oraz przedstawicieli Wód Polskich.

Przeprowadzona akcja to początek wieloletniego planu zarybiania Narwi przez elektrownię w Ostrołęce, zgodnie z którym do rzeki w ciągu kilku lat może trafić nawet kilka milionów sztuk narybku i kilka ton większych ryb (głównie szczupaka i suma).

Z mojego długoletniego doświadczenia wynika, że im mniejsza ryba wpuszczana do rzeki – tym efektywność zarybiania jest większa. Wynika to z tego, że taka ryba wyrasta w środowisku, do którego jest przeznaczona. Większe okazy część swojego życia – rozrodu czy wzrostu spędzają w warunkach hodowlanych i znacznie później trafiają do miejsca docelowego. A wszystko w myśl zasady, że starych drzew się nie przesadza – tłumaczy Aleksander Syguła.


Sprzątanie Narwi

Tegoroczna wiosenna akcja zarybiania połączona została ze sprzątaniem brzegów Narwi. 20 wolontariuszy wyposażonych w rękawiczki i worki ze spółki Energa Elektrownie Ostrołęka podzieliło się na dwie grupy i przeczesywało teren w pobliżu elektrowni.

Jedna grupa zbierała śmieci od Teodorowa do elektrowni, a druga – od elektrowni do plaży miejskiej. Przeszliśmy ok. sześciu kilometrów. Zebraliśmy prawie trzydzieści 120 litrowych worków śmieci, przede wszystkim plastik, butelki szklane i papiery. Trafiały się worki do sianokiszonki, a jedna z wolontariuszek znalazła nawet porcelanową nogę od umywalki, i to w całkiem dobrym stanie – wylicza Magdalena Podziewska, koordynator CSR w spółce EEO. – Była to dla nas bardzo fajna akcja, zwłaszcza że mieliśmy poczucie, że zrobiliśmy coś dobrego dla naszego środowiska. Logistycznie wsparł nas Zakład Usług Pomocniczych AZYMUT z Ostrołęki, który odebrał od nas śmieci.

System zabezpieczeń poboru wody

Grupa Energa dba o to, aby każdy projekt w ramach prowadzonej działalności, był podejmowany z troską i dbałością o środowisko. Dotyczy to również procesu produkcji energii elektrycznej w elektrowni Ostrołęka B, która wykorzystuje naturalny potencjał rzeki Narew i stale dba o to, aby jej wpływ na środowisko był jak najmniejszy.

Aby chronić ichtiofaunę rzeki, elektrownia wyposażona jest w trzystopniowy system zabezpieczeń mający zapobiegać przedostawaniu się organizmów żywych do instalacji chłodniczych.

Na wspomniany system składają się: kraty na ujęciu do centralnej pompowni, gdzie zatrzymywane są duże obiekty, w tym dojrzałe ryby; sita obrotowe przed pompami wody chłodzącej, które uniemożliwiają dostęp do systemu chłodzącego mniejszym organizmom oraz system filtracji Taprogge, zamontowany na rurociągu wlotowym wody chłodzącej do kondensatora.

Dodatkowo, w 2022 roku zakończono modernizację układu wody chłodzącej, polegającą na wymianie pomp centralnej pompowni. Efektem ekologicznym poprawy efektywności pomp jest uzyskanie redukcji emisji CO2 na poziomie ok. 1500 ton/rok dla każdej z pomp. Uzyskane efekty zostały potwierdzone audytami efektywności energetycznej wykonanymi po przeprowadzonych etapach inwestycji.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ