Bezpieczeństwo energetyczne Polski - Dzień Energetyka w PGE GiEK
PGE gwarantuje stabilne dostawy energii elektrycznej
Przemysław Kołodziejak, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej zwrócił uwagę, że Bełchatów pełni obecnie kluczową rolę dla energetyki, będąc gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski:
Bełchatów to miejsce niezwykle ważne na gospodarczej mapie Polski, z wieloletnią tradycją i historią zagłębia górniczo-energetycznego. To właśnie Bełchatów pełni obecnie kluczową rolę dla energetyki, zapewniając 20 proc. energii elektrycznej dla Polski. Mamy jednak świadomość, wyzwań, przed którymi stoimy - zarówno w aspekcie politycznym, jak i gospodarczym. Bezpieczeństwo energetyczne to kwestia strategiczna, stanowiąca o bezpieczeństwie państwa i jego obywateli. Dlatego najbliższy czas będzie kluczowy dla dalszego rozwoju całej Grupy PGE. Jesteśmy największym przedsiębiorstwem energetycznym w Polsce i naszym obowiązkiem jest zapewnienie ciągłości dostaw energii dla milionów Polaków. Właśnie dlatego jesteśmy w trakcie transformacji, która stanowi o przyszłości branży energetycznej. To dla nas ważne zadanie, do którego podchodzimy wspólnie z Państwem z pełną odpowiedzialnością i zaangażowaniem – powiedział Przemysław Kołodziejak, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Odpowiedzialny proces transformacji energetycznej
Do bezpieczeństwa energetycznego i transformacji branży odniósł się także Zbigniew Kasztelewicz, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, nawiązując do wyników spółki za ubiegły rok:
Skalę naszej działalności najlepiej oddają dane wytwórcze i wydobywcze. W 2022 roku nasze elektrownie wyprodukowały 55,8 TWh energii elektrycznej netto, a kopalnie odkrywkowe wydobyły 51 mln ton węgla brunatnego. PGE GiEK wygenerowała około 24 proc. EBITDY Grupy Kapitałowej PGE. To, mimo rosnących kosztów wytwarzania energii elektrycznej związanych ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, bardzo dobry wynik - wyliczał Zbigniew Kasztelewicz.
Silna branża energetyczna to silna gospodarka, dlatego mówiąc o transformacji energetyki myślimy o przyszłości i o kolejnych pokoleniach. Naszym celem jest osiągnięcie sprawiedliwej transformacji, która przyniesie korzyści mieszkańcom, a także stworzy szanse rozwojowe dla nowych dziedzin polskiego przemysłu i usług oraz da impuls dla rozwoju polskich innowacji – dodał Zbigniew Kasztelewicz.
Wyróżnienia dla energetyków
Podczas akademii zasłużonych pracowników uhonorowano odznakami nadanymi przez Prezydenta RP: Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, a także odznakami honorowymi „Za zasługi dla Energetyki”. Po raz kolejny przyznano także honorowe odznaczenia „Zasłużony dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna”.
Komentarze