Partner serwisu
04 września 2023

Będziemy stabilizatorem systemu energetycznego

Kategoria: XXV Sympozjum Naukowo-Techniczne ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2023

– Dzięki naszym specjalistom jesteśmy przygotowani na to, by wciąż być stabilizatorem systemu energetycznego w Polsce – podkreślał Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych i transformacji w PGE GiEK S.A., podczas WYWIADU PUBLICZNEGO w trakcie sympozjum Energetyka Bełchatów 2023.

Wywiad publiczny był jednym z punktów otwierających program tegorocznego spotkania energetyków w Bełchatowie.

Prowadzący, Adam Grzeszczuk, właściciel firmy BMP Sp. z o.o. – organizatora konferencji – pytał m.in. o rolę spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w transformacji polskiej energetyki.

W Bełchatowie znajduje się największa elektrownia konwencjonalna w naszym kraju, która w znacznej części odpowiada za stabilizacje pracy krajowego systemu energetycznego. Dzięki bliskiemu położeniu kopalni, przyczynia się do zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ale PGE GiEK to i inne lokalizacje, odgrywające kluczowe znaczenie nie tylko w Polsce – mówił Norbert Grudzień. – Przypomnę, że po wybuchu wojny w Ukrainie, gdy cała Europa walczyła z problemami w zakresie zabezpieczenia energii elektrycznej, Elektrownia Dolna Odra została podniesiona do maksimum produkcji, wspierając energetykę niemiecką – podkreślał.

Wiceprezes PGE GiEK zaznaczył, że w bieżącym roku, choć zauważamy spadek zapotrzebowania na energię i wzrost przepływu energii z zagranicy do Polski, wciąż energetyka konwencjonalna odgrywa kluczową rolę w stabilizacji KSE.

Sądzę, że jeszcze długo będziemy mieli dużo do zrobienia – mówił N. Grudzień.

Adam Grzeszczuk przypomniał, że wykorzystywane w elektrowniach bloki są coraz starsze i pracują w innych warunkach w stosunku do tych, do jakich zostały zaprojektowane. 

Cieszę się, że wspomniana Dolna Odra zajęła w zeszłym roku 1. miejsce w zestawieniu najbardziej niezwodnych elektrowni z blokami 200+. A przypomnę, że wykorzystywane są tam bloki działające od 1974 r., które miały pracować w warunkach nominalnych – informował wiceprezes Grudzień.

Dodał, że powyższe jednostki muszą być dziś bardzo elastyczne, by w krótkim czasie zwiększać obciążenie z np. 60 do 80%.

Najważniejsze w tych 40-letnich blokach są obecnie dwa elementy: obniżenie minimum technicznych tych jednostek do 40% oraz spłaszczanie charakterystyki sprawności, aby przy niskim obciążeniu były bardziej efektywne – podkreślał N. Grudzień. – Na szczęście mamy świetną załogę i dzięki naszym specjalistom jesteśmy przygotowani, by być stabilizatorem systemu energetycznego. Mamy paliwo, mamy jednostki, prowadzimy systematyczną politykę remontową. Cały czas pracujemy, byśmy utrzymywali jednostki w najwyższej dyspozycyjności. Czego można nam życzyć? Bezawaryjnej pracy, byśmy mogli nadal spełniać główną rolę – wspomnianą stabilizację – podsumował Norbert Grudzień.


25. edycja konferencji Energetyka Bełchatów odbywa się w dniach 4-6 września 2023 w Bełchatowie. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PGE GiEK S.A.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ