Chłodziarki na poprawę efektywności
Marcin Malicki
Politechnika Warszawska
Co może wyniknąć z modernizacji węzłów cieplnych na węzły cieplno-chłodnicze zasilane z miejskiej sieci ciepłowniczej? Jaki jest potencjał rynku chłodu produkowanego przy pomocy sorpcyjnych agregatów chłodniczych? Czy modernizacja istniejących węzłów ma znaczący wpływ na pracę źródeł skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła?
Możliwość wykorzystania MSC do zasilania AAC produkujących chłód na cele klimatyzacyjne budynków biurowych to jedno z działań opisanych w obwieszczeniu ministra gospodarki zawierającym wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. Modernizacja węzłów cielnych na węzły cieplno-chłodnicze produkujące także chłód na cele klimatyzacyjne może doprowadzić do odmrożenia latem mocy źródeł już istniejących bądź umożliwienie projektowania źródeł o większej mocy, po uwzględnieniu zapotrzebowania na ciepło na potrzeby chłodu. Zastosowanie technologii stanowiących nowość na krajowym rynku jest zasadne z punktu widzenia efektywności energetycznej wytwarzania oraz aktów prawnych związanych z efektywnością energetyczną.
Autor: Marcin Malicki, Politechnika Warszawska
Fot. BMP'
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Energetyka Cieplna i Zawodowa" nr 2/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |
Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną