Partner serwisu
21 kwietnia 2017

P. Górnik: Rozwój systemów ciepłowniczych jest konieczny

Kategoria: XXIV Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

Ostatniej zimy Polacy zdali sobie sprawę z faktu, że sposób ogrzewania bezpośrednio wpływa na jakość powietrza, którym oddychają. Zwrócono uwagę na fakt, że najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania jest ciepło sieciowe. Jego inne zalety, jak konkurencyjna cena, wygoda użytkowania oraz bezpieczeństwo dostaw także przebijają się do świadomości społecznej.

P. Górnik: Rozwój systemów ciepłowniczych jest konieczny

Wydaje się więc, że konieczność rozwoju systemów ciepłowniczych jest dla wszystkich oczywista. Aby jednak ten rozwój rzeczywiście przyspieszył, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim ważna jest stabilność i przewidywalność otoczenia regulacyjnego w długim okresie. Zmniejszy ona niepewność inwestycyjną i zachęci inwestorów do działania. Należy pamiętać, że powinniśmy rozwijać nie tylko sieci ciepłownicze, ale także inwestować w nowe źródła. Według mnie najlepszą odpowiedzią na wyzwania stojące przed polską energetyką w nadchodzących latach jest rozwój wielopaliwowych elektrociepłowni wytwarzających energię w wysokosprawnej kogeneracji w oparciu o paliwa lokalne, w tym paliwa z odpadów. Powstanie takich zakładów przyczyniłoby się do stopniowej redukcji emisji i wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak biomasa czy paliwa alternatywne, co zbliżyłoby Polskę do realizacji ambitnych unijnych celów klimatycznych. Niestety nadal brak oczekiwanych przez inwestorów długoterminowych rozwiązań w zakresie systemowego wsparcia dla kogeneracji.

Mówiąc o perspektywie rozwoju ciepłownictwa, nie możemy zapomnieć o nowych produktach i technologiach, których oczekują klienci. Inteligentne rozwiązania pozwalają na optymalizację pracy sieci i ograniczenie strat ciepła, ale również pozwalają dostarczyć klientom informacje i rozwiązania ze świata wirtualnej rzeczywistości. Wytwarzanie chłodu z ciepła sieciowego pozwoli na zmniejszenie obciążenia sieci elektroenergetycznej oraz lepsze wykorzystanie elektrociepłowni latem. Istotna jest również kwestia zarządzania popytem na ciepło. Dzięki postępującej digitalizacji i wydajniejszym sposobom magazynowania energii firmy energetyczne będą mogły coraz skuteczniej reagować na zmiany zapotrzebowania ciepła i dostarczać klientom spersonalizowane usługi zgodne z ich oczekiwaniami.

 

 

 

fot.: zasoby własne autora

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ