Co z tym rynkiem?
Co z bezpieczeństwem?
Wszyscy żyjemy na tym świecie, po którym ręka w rękę kroczą: dobro i zło, grzech i niewinność. Zamknąć oczy na jedną jego połowę, by żyć w spokoju i bezpieczeństwie – to jakbyśmy chcieli dla większej pewności wędrować z zamkniętymi oczami wśród urwisk i przepaści.
Oscar Wilde
O bezpieczeństwie energetycznym Polski mowa jest od dłuższego czasu w kontekście konieczności zamykania jednostek, które nie spełnią norm unijnych, i możliwego defi cytu mocy. Optymistyczne jest to, że stagnacja w zakresie dużych inwestycji ergetycznych została przełamana. Budowa bloków 2x900 MW w Opolu ruszyła (fotoreportaż na s. 52). Realizacja projektu w Kozienicach trwa.
Bezpieczeństwo to słowo, które nabrało szczególnego znaczenia w ostatnim czasie, po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce na Ukrainie. Wyraźnie odczuwamy, że zagrożone zostało bezpieczeństwo suwerennego państwa, naruszono bezpieczeństwo życia ludzi, a także zaistniała sytuacja dotyka bezpieczeństwa energetycznego, i to nie tylko Ukrainy: – Kurek gazowy i ropociąg to dziś często równie groźna broń jak karabiny i czołgi. Widzimy to przede wszystkim w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Potrzebna więc nam tarcza, gwarantująca bezpieczeństwo dostaw: połączony, wspólny rynek energii w regionie – stwierdził były premier Jerzy Buzek, odnosząc się do obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej.
Jaki jest współczesny rynek energii? I jak się na nim odnaleźć? – Szeroko rozumiane otoczenie rynkowe […] usypia czujność i pozwala przypuszczać, że trend rynkowy nie zmieni się gwałtownie i nie zmieni się w krótkim czasie w istotny sposób poziom dzisiejszych cen energii – stwierdza Szymon Kosiński z IPE Trading (artykuł na s. 8). Pogląd ten może być jednak błędny, dlatego nie warto „wędrować z zamkniętymi oczami”: – Sterowany „ręcznie” przez KE rynek uprawnień do emisji CO2, defi cyt mocy w KSE, awarie w mocach wytwórczych i w sieciach przesyłowych, zmiana czy załamanie się systemu wsparcia dla energii z OZE, a także ryzyka polityczne, zagrożenia destabilizacji i pokoju w regionie, czego przykładem są aktualne wydarzenia na Ukrainie, mogą spowodować całkowite odwrócenie sytuacji na rynkach towarowych, w tym i na rynkach energii – kontynuuje. O tym, kto dziś jest zadowolony z rynku energii i co zrobić, by zadowolonych było więcej, dyskutować będziemy 13-14 marca w Czeladzi w czasie XII Konferencji Naukowo-Technicznej Odbiorcy na Rynku Energii.
|