Never ending story
Pamiętam, gdy pierwszy raz uczyłem się jeździć na „dorosłym” rowerze bez bocznych kółek. Pamiętam, że wywróciłem się ze dwa razy, jednak ostatecznie poszło mi już całkiem dobrze. Niestety, nie ze wszystkim jest tak prosto, jak z nauką jazdy na rowerze – często, żeby doprowadzić coś do perfekcji, potrzeba wielu lat pracy, a koniec końców wychodzi, że zawsze można coś jeszcze poprawić.
Właśnie tak jest z efektywnością energetyczną. W przedsiębiorstwach pracuje się nad nią cały czas i równocześnie cały czas jest nad czym pracować. Optymalizacja procesów jest jednym z zagadnień, które nigdy się nie kończą, zawsze można coś zrobić bardziej efektywnie, a dzięki rozwojowi technologii granica możliwości cały czas jest przesuwana.
Ten numer „Energetyki Cieplnej i Zawodowej” w dużej mierze poświęcamy temu zagadnieniu. Już na stronie 9 znajdziecie Państwo artykuł Tomasza Słupika z firmy „ENERGOPOMIAR”, który opisuje temat efektywności energetycznej zarówno od strony dyrektywy, jak i „miejsc”, gdzie można „efektywnie poprawiać efektywność energetyczną”. Doświadczenia w tym zakresie w firmie CEMEX opisuje z kolei Jacek Nowosad, pokazując przykłady działań, jakie wykonano i które doprowadziły do zwiększenia efektywności energetycznej w ich zakładach.
Oczywiście, aby tę efektywność poprawiać, potrzebne są pieniądze, często niemałe, ponieważ większość prostych i tanich metod optymalizacji jest dość dobrze znana. Trzeba zatem sięgać po te coraz bardziej wyszukane, a co za tym idzie – coraz droższe rozwiązania. Jednym ze sposobów na finansowanie takich inwestycji jest formuła ESCO, którą bliżej opisał Krzysztof Ławrywjaniec z CEZ ESCO Polska (patrz art. na stronie 14).
Jednym z powodów, dla których firmy dążą do zwiększania efektywności energetycznej, są wzrastające ceny energii. To temat, jaki w ostatnim czasie stał się jednym z najważniejszych dla przemysłu energochłonnego w Polsce. Z tego powodu w tym numerze naszego czasopisma znajdą Państwo dodatek „Energetyka Extra” poświęcony temu zagadnieniu, a w nim między innymi artykuł Henryka Kalisia, prezesa Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii oraz przewodniczącego Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu pt. „Energetyka 2019. Aktualne dylematy i wyzwania a oczekiwania przemysłowych odbiorców energii elektrycznej”.
Na rowerze potrafię jeździć już od ładnych kilkunastu lat, jednak w porównaniu do kolarzy moja technika pozostawiałaby pewnie sporo do życzenia. Gdybym znalazł eksperta, który pokazałby mi, co mogę poprawić, pewnie mógłbym zwiększyć swoją efektywność w tym zakresie, jednak osobiście nie jest mi to potrzebne. Inaczej z opisywaną efektywnością w przemyśle. Ta jest niezbędna, dlatego też oby było jak najwięcej ekspertów, znajdujących nowe rozwiązania i sposoby, jak ją poprawiać...
|