Znowu zrobiło się ciepło
Temperatury w ciągu dnia powyżej 20 stopni Celsjusza są najlepszym sposobem na pozbycie się smogu. Co roku, wraz z wiosną, głośny przez cały okres grzewczy problem znika, przynajmniej do jesieni, kiedy to znowu wielu zacznie palić paliwami niskiej jakości w swoich domowych „kopciuchach”. Ciepłownictwo ponownie będzie zachęcać do przyłączenia się do sieci, a cała energetyka – kolejny raz udowadniać, że źródłem smogu nie jest przemysł. Wyznaniem branży jest jednak nie tylko ów problem smogu.
Ciepły kaloryfer w domu już nie wystarczy, by usatysfakcjonować klienta. Nie można tylko wybudować elektrociepłowni czy ciepłowni i zmodernizować sieci. Musimy dopasować się do współczesnych oczekiwań. Wyjść z orientacji produkcyjnej do proklienckiej” – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum w wywiadzie na stronie 14. Innym wyzwaniem jest udział energii ze źródeł odnawialnych w produkcji ciepła i chłodu, spowodowany regulacjami europejskimi. O szczegółach na s. 30 piszą Piotr Manteuffel i Paweł Nałęcz z ELŻANOWSKI CHERKA & WĄSOWSKI Kancelaria Prawna.
Ciepłownictwo, jak każdy biznes, musi spinać się finansowo. Kolejną część cyklu artykułów Zygmunta Katolika o finansach geotermii znajdziecie Państwo na s. 19. Z kolei ogólnie o rentowności ciepłownictwa na s. 50 pisze prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ciechanowie Małgorzata Niestępska.
Niezmiennie najważniejszym problemem przedsiębiorstw ciepłowniczych są regulacje środowiskowe. O tym, jak w pięciu krokach chce sobie z nimi poradzić „RADPEC”, przeczytacie na s. 70, w fotoreportażu z radomskiej spółki.
Wraz z nadejściem wiosny odszedł od nas również jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej branży ciepłowniczej. Prof. Stanisław Mańkowski był tu niepodważalnym autorytetem, laureatem wielu nagród, w tym Klucza Sukcesu. Był również autorem licznych tekstów do „Energetyki Cieplnej i Zawodowej”, a także częstym gościem Wiosennego Spotkania Ciepłowników, podczas którego zawsze mogliśmy na niego liczyć, a które (jak i cała branża) od teraz będzie musiało radzić sobie bez niego…
Będzie nam Pana brakowało, Profesorze.
|