Nowa rzeczywistość
W 2019 roku o tej porze roku miałem za sobą organizację czterech konferencji
naukowo-technicznych oraz wydanie czterech numerów „Energetyki Cieplnej i Zawodowej”. Zrobiłem pewnie około dziesięciu tysięcy kilometrów w co najmniej kilkunastu podróżach służbowych i na początku lipca spędzałem już swój urlop, zaliczając kolejne szczyty Korony Gór Polski.
Do dziś, a mamy początek lata 2020, BMP zrealizowała dwie konferencje w branży
energetycznej i przygotowała dwie gazety (obecna jest trzecia) oraz pięć „energetycznych” webinarów. Jedno wydarzenie z tegorocznego kalendarza BMP zniknęło całkowicie (Konferencja „Własne Źródła Energii”) – zrealizowaliśmy je w formie webinarium, a kolejne musiało zostać przełożone. Delegacji odbyłem kilka, parę tygodni spędziłem też na pracy zdalnej, a na urlop nie ma za bardzo czasu.
Tak zmieniła się moja zawodowa rzeczywistość. Każdy z Państwa też pewnie zmierzył się z jakąś większą czy mniejszą zmianą. Jakiej doświadczyła natomiast cała
energetyka?
Powyższe pytanie zadaliśmy gronu ekspertów i przedstawicieli branży, którzy
podzielili się z nami swoimi przemyśleniami na temat tego, czy pandemia ma (lub będzie miała) wpływ na energetykę cieplną i zawodową. Rozwijając ten temat, zdecydowaliśmy się również zamieścić w bieżącym numerze teksty, które ów wpływ, konsekwencje koronawirusa, przedstawiają od strony prawnej. Konferencją, którą przenieśliśmy w czasie, jest oczywiście Wiosenne Spotkanie Ciepłowników – w tym roku tradycyjnie odbywa się w Zakopanem, a nietradycyjnie – w lipcu. Będzie to jedno z pierwszych tak znaczących wydarzeń branżowych w Polsce i z pewnością jedno z największych wyzwań, z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. W porozumieniu z odpowiednimi instytucjami państwowymi wypracowaliśmy taki model organizacji, aby wydarzenie mogło odbyć się w jak najbardziej bezpiecznych warunkach.
Z racji tego przeniesienia „Spotkania”, obecny numer ma być dystrybuowany podczas sympozjum i z tego powodu zamieszczamy w nim wiele treści poświęconych ciepłownictwu. Na początku działu zachęcam do przeczytania rozmowy z Przemysławem Kołodziejakiem, p.o. prezesa zarządu w PGE Energia Ciepła, z którym rozmawiamy o pandemii, perspektywach branży i działaniach największej spółki ciepłowniczej w kraju. Prof. Wojciech Bujalski z Politechniki Warszawskiej pisze z kolei o magazynach ciepła w kontekście ich wykorzystania w dużych systemach ciepłowniczych, a Katarzyna Mędraś z kancelarii prawnej Adrem zajmuje się tematem obowiązku przyłączania do sieci.
W magazynie nie zabrakło też artykułów związanych z ochroną środowiska („Aglomeracja elektrostatyczna cząstek w hybrydowych systemach oczyszczania
spalin”), rynkiem paliw („Rola węgla kamiennego w ciepłownictwie. Stan obecny i perspektywy”), utrzymaniem ruchu („Na specjalne wymagania ruchowe. Pompy o niskim i ultraniskim wyróżniku szybkobieżności”) czy energetyką przemysłową („Niezależni energetycznie. Biogazownie rolnicze jako element zrównoważonej i neutralnej klimatycznie produkcji”).
Obecnie trwają już intensywne przygotowania największego wydarzenia organizowanego przez wydawnictwo BMP, czyli ENERGETYKA BEŁCHATÓW 2020 (7-9 września, Bełchatów), na które już teraz serdecznie zapraszam i które, mamy nadzieję, odbędzie się już w innej, trochę spokojniejszej rzeczywistości.
|