Daj się zaskoczyć
Zawsze byłem przekonany, że będąc młodą, interesującą się nowinkami technologicznymi osobą, nie jest możliwe, żebym wypadł „z obiegu”. Mój pierwszy telefon komórkowy nie był smartphonem, a pierwszy odtwarzacz muzyki był na kasety, więc pamiętam trochę te bardziej analogowe czasy. Dorastając wraz z technologią i starając się czytać o nowych rozwiązaniach wydawało mi się, że raczej z większości nowości zdaję sobie sprawę...
Jakiś czas temu na odwiedzinach u znajomych spędzałem czas z ich 7-letnią pociechą, która m.in. lubiła bawić się nowym telefonem swojej mamy. W pewnym momencie spytała mnie: „wujek, a wiesz, że nowy telefon mamy ma taką i taką nową opcję?”. Nie wiedziałem.
Tak niestety jest, że nowoczesne technologie rozwijają się tak szybko, iż chyba zajmując się tylko nimi można cały czas być na bieżąco. Nie ma w tym jednak nic złego – niech technologia nas zaskakuje! Oczywiście pozytywnie.
A patrząc na branżę w tym kontekście… Jedną z technologii przyszłości w ciepłownictwie są inteligentne sieci Smart Grid. W Puńsku przez trzy lata realizowano międzynarodowy projekt pod nazwą RIGRID, którego celem było sprawdzenie, czy technologię Smart Grid można przenieść na realia wiejskie. O wnioskach z tej nowatorskiej inicjatywy możecie Państwo przeczytać na s 14.
Jeśli chodzi o inne nowoczesne technologie, które szturmem wchodzą w energetykę, to bez wątpienia można wymienić tu Internet Rzeczy. Temat wywołuje szeroką dyskusję, gdyż oprócz oczywistych zalet, niesie ze sobą nowe
zagrożenia. O podejściu do Internet of Things w PEC Ciechanów pisze Wiesław Dubiel, kierownik tamtejszego Działu Automatyki i Informatyki.
Warto – mówiąc o nowoczesnych technologiach – wspomnieć też o niedawno oddanej do użytku, nowoczesnej ciepłowni w Turku, która w związku z zamknięciem Elektrowni Adamów wypełniła lukę na rynku ciepła. Fotoreportaż z inwestycji można zobaczyć na s. 28.
Przyszłość, oprócz rozwoju technologii, mnoży w branży wiele różnych pytań. Jednym z nich jest kwestia paliw. O dywersyfikacji i uniezależnieniu się od jednego źródła w MPEC Olsztyn rozmawialiśmy z prezesem spółki Konradem Nowakiem (wywiad na s. 38). Inną, często poruszaną kwestią, jest sprawa klastrów energii. Jak sobie poradzą? (9 maja Ministerstwo Energii ogłosiło wyniki konkursu na wybór Certyfikowanych i Pilotażowych Klastrów Energii). Więcej na ten temat znajdziecie państwo w artykule Piotra Budzisza, pełnomocnika ZMGE ds. klastra „Żywiecka Energia Przyszłości”.
Często przyszłość nie jest taka, jak zakładamy, dlatego warto rozważać wiele różnych opcji. Jakich? O przyszłości polskiej energetyki rozmawiać będziemy podczas XX Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW, odbywającego się 3-5 września, na które już serdecznie zapraszam i które – mam nadzieję – pozytywnie Państwa zaskoczy.
|