Kiedyś to będzie!
Gdy w 2005 roku światło dzienne ujrzała Nokia N90 (jeden z najbardziej „wybajerzonych” telefonów tamtych czasów), jako bardzo młody człowiek oszalałem z zachwytu. Jak to? Wbudowany, a jednak ruchomy aparat, kolorowy wyświetlacz niesamowitej jakości, pełno zwariowanych gier, a to wszystko w malutkim urządzeniu. Niestety, nie było mi dane posiadanie tego modelu, jednak na długo zapamiętam ekscytację, jaką u mnie wywołał, gdyż od zawsze byłem fanem nowinek technicznych. Patrząc z perspektywy czasu, można się dziś tylko uśmiechnąć porównując tamten model z obecnymi smartfonami.
Postęp technologiczny dotyczy oczywiście i innych dziedzin, w tym naturalnie i energetyki. Warto wspomnieć jak jeszcze kilka lat temu wyglądało mierzenie objętości węgla na składowiskach albo przeprowadzanie inspekcji kotła. Wszędzie posyłało się ludzi, dziś coraz częściej drony. Na stronie 20 znajdziecie Państwo artykuł o tym, jak te małe latające maszyny wykorzystywane są obecnie w przemyśle.
Postępowi ulegają też technologie kotłowe, turbinowe, te związane z ochroną środowiska i emisjami. Coraz częściej słyszymy o „inteligentnych” rozwiązaniach i pojawiających się co rusz innowacjach. Jedną z bardziej rozwijających się gałęzi związanych z energetyką jest ta informatyczna, która – aby przynosiła odpowiednie efekty – musi też posiadać odpowiednie dane. Technologia RFID (ang. Radio-frequency identification) jest stosowana do znakowania aktywów przez spółki dystrybucyjne i staje się coraz bardziej popularna. Pomaga w zakresie planowania remontów czy modernizacji poprzez identyfikowalność majątku, która dostarcza użytecznych informacji o naszej infrastrukturze. O doświadczeniach Enei Operator w tym zakresie przeczytacie Państwo w artykule na s. 10.
Cały czas jesteśmy świadkami odkrywania nowych rzeczy, ale i odkrywania starych na nowo. Nie inaczej jest z gazohydratami (hydratami metanu), trwałymi związkami na bazie gazu (głównie metanu) i wody (lodu), powstającymi w specyficznych warunkach temperatury i ciśnienia. Mimo, że w naturalnych warunkach odkryto je już ponad 50 lat temu, stosunkowo niedawno stały się bardzo interesujące jako potencjalnie możliwe do zagospodarowania źródło węglowodorów. To wszystko za sprawą prowadzonych przez firmę Japan Oil, Gas and Metals National Corp. (JOGMEC) prac nad komercyjnym wydobyciem tego surowca. Najnowsze informacje donoszą, że przemysłowe wydobycie może być możliwe w perspektywie następnych kilku lat. Artykuł poświęcony tym minerałom zamieszczamy na s. 60.
Od czasu do czasu zdarza mi się szukać czegoś w szufladzie ze starymi bibelotami, czasem trafiam też na któryś z moich pierwszych „antycznych” telefonów komórkowych (trzymanych z sentymentu). Takie spotkanie zawsze wywołuje uśmiech na mojej twarzy i do głowy przychodzi mi wtedy często jedna myśl – jak dużo i jak szybko się zmieniło. W energetyce jest podobnie (oczywiście nie tak, jak z telefonami) – nowoczesne technologie rozwijają się w szybkim tempie (niestety możliwości ich wdrożenia – niekoniecznie), ale możemy być pewni, że za kilkanaście lat również i one będą wywoływać uśmiech. Ale wówczas i cała energetyka będzie wyglądała zupełnie inaczej…
|