Od redakcji |
Idzie nowe
Spędzamy nad nią ciepłe dni, gasimy nią pragnienie, jest podstawą życia, jakie znamy, a na dodatek jest niezbędna dla energetyki. Woda, bo o niej mowa, to strategiczny surowiec dla branży, bez której trudno sobie wyobrazić wytwarzanie energii w elektrowniach konwencjonalnych. A tymczasem od 1 stycznia 2018 wejdą w życie nowe zasady korzystania z wód, które spowodują wzrost kosztów ponoszonych przez elektrownie i elektrociepłownie, ze względu na wprowadzenie obowiązku uiszczania opłat za ich pobór w nowej formule (o nowym Prawie wodnym na s. 8). Jeszcze bardziej konieczne stanie się więc ograniczanie zużycia wody do celów wytwarzania energii.
Woda, a konkretnie jej jakość, stawia energetyce również wyzwania technologiczne. O procesach membranowych, które „obecnie znalazły należne im miejsce w procesie produkcji wody do celów energetycznych” pisze dr inż. Dorota Sąkol-Sikora.
Mówiąc o nowoczesnych technologiach w kontekście wody warto wspomnieć o nowej stacji uzdatniania na terenie Elektrowni Opole. Obiekt ten to druga największa inwestycja po blokach 5 i 6 na tej budowie, która będzie obsługiwać zarówno owe bloki, jak i jednostki 1-4. Fotoreportaż ze zrealizowanego projektu można zobaczyć na s. 24.
Energetyka musi zmierzyć się nie tylko z wyzwaniami związanymi z Prawem wodnym. Pozostają konkluzje BAT i inne dyrektywy środowiskowe, paliwa, fi nansowanie inwestycji, gdzie „Wszystko musi być zawsze poparte rachunkiem ekonomicznym. To jest jednak biznes.” – jak mówi Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe na Polskę, zapytany o inwestycje w energetyce (wywiad na s. 64).
„Nowe” to jednak na szczęście nie tylko wyzwania i problemy, ale i szanse. O tych wynikających choćby z dyrektyw CAFE i EED piszą prof. Krzysztof Badyda, dr hab inż. Prof. PW Wojciech Bujalski i prof. Janusz Lewandowski na stronie 34.
|
|
WODA I ŚCIEKI |
Zmiany w Prawie wodnym Monika Bogdał, Nina Kuśnierkiewicz | 8 |
Sorbent skuteczny na bor Marian Turek, Jolanta Trojanowska, Antoni Litwinowicz | 12 |
Na właściwym miejscu Dorota Sąkol-Sikora, Tomasz Stawiarz | 16 |
Ścieki bez amoniaku Łukasz Kot | 20 |
Woda dobra do wszystkiego Fotoreportaż z nowej stacji uzdatniania wody w Elektrowni Opole | 24 |
Ciepłownictwo |
Zawsze ciepło cz. 2 Zygmunt Katolik, Dariusz Tomaszewski | 28 |
Dyrektywy energetyczne… i co dalej? cz. 2 Krzysztof Badyda, Wojciech Bujalski, Janusz Lewandowski | 34 |
Remonty i utrzymanie ruchu |
Spalanie biomasy pod kontrolą cz. 2 Krzysztof Głód, Jarosław Zuwała, Wojciech Nowak, Wojciech Barut | 38 |
Stabilnie w zmiennych warunkach Halina Pawlak-Kruczek, Łukasz Niedźwiecki | 46 |
Symulacja szybkich zmian obciążeń kotła Jan Taler, Wiesław Zima | 54 |
Nowoczesne technologie |
Wyspa energetyczna Fotoreportaż z bloku gazowo-parowego we Włocławku | 60 |
Nie tylko węglowe Rozmowa z Wiesławem Różackim, dyrektorem wykonawczym Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe na Polskę | 64 |
Jak zwiększyć elastyczność kotła? Robert Zarzycki, Zbigniew Bis | 66 |
Elektroenergetyka |
Elementy wdrażania bezodpadowej energetyki Węglowej Dagmara Masłowska, Tomasz Szczygielski | 74 |
Największe elektrownie świata Wojciech Sikorski | 80 |
O energetycznych wyzwaniach w Bełchatowie Adrian Waloszczyk | 86 |
Felieton |
Powrót idei posybilizmu czy tylko słowa i słowa? Jerzy Łaskawiec | 90 |