Od redakcji |
By było jak najlepiej
12 miesięcy temu, w numerze podsumowującym 2018 rok, pisałem o bezpieczeństwie w energetyce, nawiązując tu też tematycznie do świąt (czas wzmożonych podróży). W tym roku tematem numeru jest zarządzanie i tutaj też można znaleźć sporo analogii do okresu świątecznego. Nie wiem jak u Państwa, ale u mnie (i u większości rodzin, które znam) czas bożonarodzeniowo-sylwestrowy to prawdziwe wyzwanie logistyczne. Każdy ma swoje cele i całą listę zadań, a stojąca na straży tego wszystkiego (najczęściej) żona czy mama, nieubłaganie oczekuje efektów.
Nie inaczej wygląda to w energetyce. Kapitalny remont jest jak święta, wszystko musi przebiec sprawnie, być na czas i zostać zrobione jak najlepiej się da, bo konsekwencje będą poważne (dużo poważniejsze, niż wypadki świąteczne, choć i te są brzemienne w skutki – wiem to, bo kiedyś spaliłem ciastka). A mówiąc bardziej serio, to w obecnej sytuacji zarządzanie pracą elektrowni staje się coraz trudniejszym zajęciem. Dekarbonizacja, starzejący się majątek produkcyjny, coraz bardziej regulacyjna praca jednostek węglowych (których – wiadomo – mamy najwięcej) czy dynamika zmian jeśli chodzi o regulacje środowiskowe powoduje, że np. planowanie remontów i utrzymania ruchu to nie lada wyzwanie. Na ten temat rozmawiamy z Michałem Piechą, dyrektorem Departamentu Inżynierii i Remontów w TAURON Wytwarzanie S.A.
W elektrowni, jak i w domu, zanim zaczniemy coś robić musimy wiedzieć, czym dysponujemy. O znaczeniu wiedzy o naszych urządzeniach w kontekście zarządzania majątkiem pytamy Arkadiusza Burnosa z SEAM Group Europe Sp. z o.o. O wartości tej wiedzy przeczytać możemy również w artykule „Przemysł 4.0. Podążaj ścieżką cyfrowej transformacji i zapobiegaj awariom”, gdzie Paweł Morkisz z Reliability Solutions Sp. z o.o. pisze o możliwości wdrażania efektywnych programów technicznego utrzymania maszyn i urządzeń.
Ostatni numer Energetyki... To również czas podsumowań. Na s. 12 znajdziecie Państwo komentarz prof. Konrada Świrskiego z Politechniki Warszawskiej na temat roku 2019 w polskiej energetyce, a na końcu magazynu – obszerne podsumowanie (w formacie ENERGETYKI EXTRA), które wnikliwą analizą minionych miesięcy, a nawet lat, wypełnił Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. energii i polityki klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej.
W imieniu całej redakcji „Energetyki Cieplnej i Zawodowej” chciałbym złożyć Państwu serdeczne życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i dobrej energii na Nowy Rok.
|
|
|
O remontach, modernizacjach i utrzymaniu ruchu Rafał Krzyżok | 10 |
Energetyka 2019. Źle, a może i jeszcze gorzej prof. Konrad Świrski | 12 |
Temat numeru: Zarządzanie w energetyce |
Optymalizacja kosztów i zmniejszanie nakładów. Przyszłość UR Rozmowa z Michałem Piechą, dyrektorem Departamentu Inżynierii i Remontów w TAURON Wytwarzanie S.A. | 14 |
Przemysł 4.0. Podążaj ścieżką cyfrowej transformacji i zapobiegaj awariom Paweł Morkisz | 18 |
Musimy wiedzieć, co mamy… Rozmowa z Aarkadiuszem Burnosem z SEAM Group Europe Sp. z o.o. | 22 |
Ochrona środowiska |
Gospodarka gazem SF6 w obiegu zamkniętym Anna Wójcik, Krzysztof Grzegorczyk | 25 |
Badanie żużli Tomasz Józef Jaworski, Małgorzata Kajda-Szcześniak | 30 |
Wsiąść do pociągu, nie byle jakiego… Rozmowa z Michałem Jabłońskim, Zastępcą Dyrektora ds. Ochrony Środowiska w Towarzystwie Gospodarczym Polskie Elektrownie | 34 |
Ciepłownictwo |
ECO z własnym prądem Fotoreportaż z ECO S.A. | 36 |
Kontrakty typu ESCO. Przyszłość firm ciepłowniczych (i nie tylko) | 38 |
Utrzymanie ruchu |
Wyeliminowanie pulsacji układu regulacji turbiny wodnej Andrzej Błaszczyk, Andrzej Werner, Dariusz Woźniak, Mariusz Nawrocki | 40 |
Istotność chłodzenia generatora Wojciech Sikorski | 44 |
Nowoczesne technologie |
Magazyny energii. Moda czy konieczność? Janusz Kurpas | 48 |
Prawo |
Wzajemne relacje systemów wsparcia dostępnych dla jednostek kogeneracji Paweł Grzejszczak | 52 |
Paliwa |
Wpływ czynników krótkoterminowych na kwotowania kontraktów terminowych gazu ziemnego Bartosz Nożewski | 56 |
Energetyka EXTRA |
Elektroenergetyka w PoLlsce… jak jest i dokąd zmierzamy? Herbert Leopold Gabryś | 62 |
Felieton |
Czy użycie słowa „truciciel” jest właściwe w stosunku do energetyki polskiej? Jerzy Łaskawiec | 74 |