Debata o farmach wiatrowych w Pałacu Prezydenckim
Pytania o ład krajobrazowy w kontekście wykorzystywania źródeł energii odnawialnej w Polsce zadawali we wtorek w Pałacu Prezydenckim uczestnicy debaty pt. „Krajobraz a energetyka wiatrowa – poszukiwanie ładu” zorganizowanej w ramach Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju”.
Raport NIK
Podczas dyskusji omawiano raport Najwyższej Izby Kontroli, Lokalizacja i Budowa Lądowych Farm Wiatrowych. Informacja o wynikach kontroli, który zaprezentował Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski.
Debata dotyczyła następujących zagadnień:
- Krajobraz i źródła energii odnawialnej – wartości nie do pogodzenia?
- Jaka jest rola i odpowiedzialność samorządów za ład w krajobrazie?
- Jak wpływać na ład krajobrazowy?
Według Krzysztofa Kwiatkowskiego Izba przebadała wybrane gminy pod kątem zasad, jakimi kierowały się przy rozwoju energetyki wiatrowej. Izba badała m.in. kryterium wyboru lokalizacji farm wiatrowych, ich oddziaływanie na życie mieszkańców gmin i na dewastację krajobrazu. Kwiatkowski zaznaczył, że wobec braku szczegółowych podstaw prawnych, na jakich opiera się działanie farm wiatrowych, NIK mogła formułować tylko ogólne oceny.
O wynikach raportu
Krzysztof Kwiatkowski podkreślał, że NIK negatywnie oceniła proces powstawania farm wiatrowych w Polsce, choć nie ma zastrzeżeń do potrzeby rozwoju energetyki wiatrowej. Izba wykryła, że organy samorządowe nie w pełni przestrzegały ograniczeń w budowie farm wiatrowych, żadna z badanych gmin nie zdecydowała się np. na referendum w sprawie budowy na jej terenie wiatraków, a argumenty przeciwników nie były uwzględniane. Ponadto - mówił - w ponad 30 proc. gmin elektrownie wiatrowe były lokalizowane na gruntach należących do wójtów, burmistrzów, urzędników gminnych lub ich rodzin. - Sytuacja taka nosi znamiona konfliktu interesów i stwarza zagrożenia występowania zjawisk o charakterze korupcyjnym - powiedział prezes NIK.
Źródło: Kancelaria Prezydenta prezydent.pl
Fot. freeimages.com