Partner serwisu
03 kwietnia 2025

Porozumienie Energi i podmiotów z Grupy PZU: nowe szanse dla rozwoju sektora energetycznego

Kategoria: Aktualności

Energa SA oraz PZU LAB SA i TUW PZUW podpisały 2 kwietnia br. porozumienie o współpracy. Wspólnie będą badać, testować i wdrażać innowacyjne rozwiązania kluczowe dla modernizacji i rozwoju polskiej energetyki, zwłaszcza w obszarze zarządzania energią z odnawialnych źródeł oraz magazynami energii.

Porozumienie Energi i podmiotów z Grupy PZU: nowe szanse dla rozwoju sektora energetycznego

Nowe narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję czy zaawansowane modele analiz inwestycyjnych pozwolą ograniczyć ryzyka techniczne i biznesowe związane z zarządzaniem energią.

Dynamiczne zmiany w energetyce, związane m.in. z rosnącym udziałem OZE, wartymi dziesiątki miliardów złotych planowanymi inwestycjami producentów energii oraz operatorów sieci, a jednocześnie szybkim rozwojem mikroinstalacji i mikrosieci, to wielka szansa dla polskiej gospodarki. Zwiększenie produkcji energii, stabilizacja jej źródeł, obniżenie kosztów, modernizacja infrastruktury przesyłowej czy rozbudowa magazynów energii są wśród priorytetów wielkiego programu inwestycyjnego państwa na najbliższe lata. W te trendy wpisuje się porozumienie o współpracy Energi SA, stojącej na czele Grupy Energa, jednego z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce, oraz podmiotów z Grupy PZU - PZU LAB SA, specjalizującego się w ocenie i optymalizacji ryzyk w przemyśle i TUW PZUW, lidera na polskim rynku ubezpieczeń wzajemnych. Dokument podpisali 2 kwietnia br. w PZU Park w Warszawie prezes Energi SA Sławomir Staszak, prezes PZU LAB SA Dariusz Gołębiewski i prezes TUW PZUW Andrzej Jarczyk.

– Innowacje napędzają gospodarkę i wyznaczają nowe kierunki. Wspólnie z PZU LAB i TUW PZUW zidentyfikowaliśmy wiele obszarów badawczo-rozwojowych, w których połączone doświadczenie naszych spółek może przynieść nowe rozwiązania. Jednym z nich jest segment magazynowania energii, tak ważny dla realizacji założeń transformacji energetycznej, w którym przygotowujemy się do rozwoju nowej linii naszej działalności biznesowej – podkreśla Sławomir Staszak, prezes Energi SA.

- Transformacja energetyczna jest dziś najważniejszym wyzwaniem i zadaniem. Wpłynie ona w decydujący sposób na konkurencyjność polskiej gospodarki w następnych dekadach. Jako Grupa PZU chcemy aktywnie uczestniczyć w tym procesie i wspierać kluczowych dla jego powodzenia partnerów, takich jak Grupa Energa. Między innymi dzięki unikatowym kompetencjom inżynierskim skupionym w PZU LAB oraz dopasowanej do potrzeb transformacyjnych ofercie TUW PZUW, chcemy być dla branży energetycznej partnerem pierwszego wyboru – mówi Andrzej Klesyk, p.o. prezes PZU.


Szerokie perspektywy

Celem zawartego porozumienia jest realizacja wspólnych dla trzech spółek celów biznesowych, badawczych i edukacyjnych. Planowane działania obejmą współpracę przy projektach innowacyjnych i badawczo-rozwojowych oraz komercjalizacji będących ich owocem rozwiązań i ich promowaniu. Ważnym polem współdziałania będą przedsięwzięcia w zakresie doradztwa, analiz i ekspertyz naukowych, technicznych i biznesowych, które będą dotyczyły m.in.:

  • budowy nowych instalacji OZE oraz magazynów energii, a także zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji do prognozowania, monitorowania i optymalizowania ich funkcjonowania;
  • analizy ryzyka dla inwestycji wymagających dużych nakładów finansowych;
  • analizy bezpieczeństwa fizycznego i pożarowego;
  • mikrosieci oraz lokalnych sieci i społeczności energetycznych (klastry energii, spółdzielnie energetyczne);
  • optymalizacji energochłonności i poprawy efektywności energetycznej.


Wkrótce pierwsze projekty

Energa SA, PZU LAB SA i TUW PZUW opracowują już koncepcje pierwszych wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Jeden z nich koncentruje się na opracowaniu kompleksowego modelu analizy ryzyka dla wielkoskalowych magazynów energii. Partnerzy zbadają m.in. możliwość zastosowania w takim celu algorytmów AI oraz zaawansowanych modeli predykcyjnych, wykorzystujących technologię cyfrowego bliźniaka (digital twin), czyli wirtualnej repliki obiektu (np. magazynu energii), co umożliwia wizualizowanie, monitorowanie, przewidywanie i optymalizowanie różnych parametrów i procesów bez ryzyka zakłócenia funkcjonowania realnego obiektu.

Energa SA analizuje również możliwość współpracy w ramach prowadzonego przez PZU LAB SA nowatorskiego programu Energy PRO. Oferuje on kompleksowe wsparcie dla firm inwestujących w OZE - od analizy procesów i kosztów energii przez budowę modelu energetycznego przedsiębiorstwa, raport z opcjami decyzyjnymi po projekt i nadzór nad procesem inwestycyjnym wraz z realizacją, uruchomieniem i odbiorami. Celem jest optymalizacja procesu inwestycyjnego i zapewnienie mu maksymalnego bezpieczeństwa. Połączenie know-how i doświadczeń Grupy Energa i Grupy PZU pozwoliłoby zbudować w ramach programu Energy PRO wiele synergii z korzyścią dla polskich przedsiębiorstw, społeczności energetycznych i klientów indywidualnych.

 
Pogłębienie współpracy

Grupa Energa i PZU Lab współpracowały już w ramach realizowanego przez spółkę Energa Wytwarzanie SA pilotażowego testu zastosowania sztucznej inteligencji do przewidywania awarii turbin wiatrowych. To innowacyjny projekt, który pomoże zwiększyć niezawodność farm wiatrowych, co ma istotne znaczenie dla stabilności produkcji energii i bezpieczeństwa energetycznego Polski. W trakcie pierwszego etapu pilotażu wypracowano odpowiednie zbiory danych pomiarowych na podstawie historycznych i rzeczywistych danych eksploatacyjnych. Przygotowano też narzędzia do prognozowania awarii i wspierania decyzji dotyczących planowania prac konserwacyjnych lądowych farm wiatrowych, po czym przeprowadzono testy na pracującej turbinie wiatrowej. Jeszcze w tym roku rozpocznie się drugi etap tego pilotażu. 

 

źródło: Energa Grupa ORLEN
fot. Energa Grupa ORLEN
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ