Projekt Atomowy Autobus: 4 podróż po Polsce
„Atomowy Autobus” to mobilne centrum informacyjne, wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych (sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne oraz mini-laboratorium atomistyki). Akcja ma charakter ogólnopolski i obejmie co najmniej 10 miast i miejscowości.
O projekcie
Bazując na doświadczeniach poprzednich edycji projektu, tegoroczna akcja skierowana będzie także do szkół gimnazjalnych i średnich.
„Atomowy Autobus” to mobilne centrum informacyjne, wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych (sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne oraz mini-laboratorium atomistyki).
Głównym celem projektu Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium jest dotarcie do lokalnych społeczności i przekazanie rzetelnych informacji nt. pokojowego wykorzystania energii jądrowej w kontekście rządowego programu budowy elektrowni atomowej w Polsce. Fundacja FORUM ATOMOWE zrealizowała już trzy edycje projektu: w 2010, 2012 i 2013 roku. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Dla gimnazjalistów i szkół średnich
„Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” jest wiodącym elementem działalności Fundacji FORUM ATOMOWE, jako „kampanii edukacyjno-informacyjnej wprowadzonej w ruch”, polegającej na zaangażowaniu grupy około 20 wolontariuszy Fundacji.
Bazując na doświadczeniach poprzednich edycji projektu, tegoroczna akcja skierowana będzie także do szkół gimnazjalnych i średnich. Tym razem projekt będzie miał charakter ogólnopolski i obejmie co najmniej 10 miast i miejscowości.
W bezpośrednich rozmowach z uczniami oraz mieszkańcami wokół stoiska informacyjno-edukacyjnego pracownicy Fundacji oferują nieodpłatną, obiektywną i jak najbardziej aktualną wiedzę m.in. w zakresie ochrony radiologicznej, istoty promieniotwórczości, stosowanych technologii budowy reaktorów i systemów zabezpieczeń oraz kosztów budowy przyszłej elektrowni jądrowej przy uwzględnieniu aspektów środowiskowych.
Wykład
W ramach projektu oprócz edukacyjnej wystawy prowadzone będą prelekcje – seminaria skierowane do młodzieży szkolnej. Tym razem przygotowany zostanie specjalny 45-minutowy wykład dla uczniów pt. „Energetyka jądrowa w Polsce?” – podczas którego omówiona zostanie zasada działania reaktora jądrowego, zagadnienia bezpieczeństwa jądrowego oraz postępowania wypalonym paliwem jądrowym. Najważniejszą jednak kwestią będzie odpowiedź na pytanie, dlaczego wdrażamy energetykę jądrową w Polsce.
Doświadczenia
Pracownicy Fundacji zaangażowani w projekt, oprócz prezentacji oraz dystrybucji ulotek i broszur, będą mieli możliwość przeprowadzania ciekawych pokazów i doświadczeń z zakresu fizyki jądrowej oraz ochrony radiologicznej, a także zademonstrowania działania typowej elektrowni jądrowej za pomocą specjalnie przygotowanych modeli i makiet.
Źródło i fot.: atomowyautobus.pl