Partner serwisu
01 kwietnia 2025

E.ON i ArcelorMittal Poland ogłaszają uruchomienie nowoczesnego systemu odzysku ciepła

Kategoria: Aktualności

E.ON Polska zakończył budowę instalacji odzysku ciepła w hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. System jest już w pełni operacyjny i generuje założone oszczędności energetyczne. Obecnie przechodzi końcowe pomiary gwarancyjne. Ta innowacyjna technologia przyczynia się do znacznej redukcji emisji CO2 i poprawy efektywności energetycznej w procesie wytapiania surówki.

E.ON i ArcelorMittal Poland ogłaszają uruchomienie nowoczesnego systemu odzysku ciepła

Nowoczesna technologia odzysku ciepła

Projekt dotyczył instalacji wymienników ciepła zaprojektowanych do odzyskiwania energii ze spalin o średniej temperaturze do 250°C, która zostaje zawrócona do procesu technologicznego. Dzięki temu gaz opałowy i powietrze są podgrzewane do temperatury około 180°C, co przynosi wymierne korzyści:

  • redukcja emisji CO2 o 56 tys. ton rocznie,
  • odzysk energii na poziomie 117 GWh rocznie,
  • zmniejszenie zużycia koksu o blisko 10 tys. ton rocznie.

System odzysku ciepła jest sercem całego procesu. Wstępne wyniki z początkowych etapów pracy wskazują na osiąganie założonych parametrów efektywności. Obecne pomiary gwarancyjne potwierdzą jego długoterminową wydajność.


Współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju

Uruchomienie systemu odzysku ciepła jest efektem wieloletniej współpracy E.ON EIS Polska i ArcelorMittal Poland, obejmującej już osiem projektów zwiększających efektywność energetyczną. Instalacja odzysku ciepła to kolejna inwestycja, która wspiera zrównoważoną produkcję stali.

To doskonały przykład, jak strategiczna współpraca może przyczyniać się do zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji śladu węglowego w Polsce. Jesteśmy dumni, że jako E.ON możemy współpracować z ArcelorMittal Poland przy realizacji tej transformacji. Wspólnie wdrażamy nowoczesne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność energetyczną, ale także przybliżają nas do bardziej zrównoważonej przyszłości – podkreśla Jörn-Erik Mantz, prezes zarządu E.ON EIS Polska oraz członek zarządu E.ON Polska.

Nasza firma na przestrzeni ostatnich 20 lat zmniejszyła emisje pyłowe o 90%, a dwutlenku węgla – o 42% względem 2004 r. Ograniczenie emisji to nie wszystko. Od dawna kładziemy też nacisk na efektywność energetyczną naszych procesów, bo wiemy, że to bardzo ważny element skutecznej transformacji – wyjaśnia Piotr Drzystek, dyrektor ds. dekarbonizacji w ArcelorMittal Poland. Instalacja odzysku ciepła to właśnie jeden z projektów, który znacząco zwiększa naszą efektywność energetyczną oraz zapewnienia bezpieczeństwo dostaw energii. Dzięki niemu nie marnujemy ciepła odpadowego, tylko zagospodarowujemy je ponownie w procesie wielkopiecowym – dodaje.


Inwestycja w przyszłość

Jako Generalny Wykonawca jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że rozruch instalacji przebiegł pomyślnie, zgodnie z harmonogramem, a instalacja osiąga założone parametry. Dla nas to potwierdzenie, że przyjęte na początku założenia projektowe oraz cały proces realizacji były prowadzone w sposób profesjonalny. Istotny wpływ na końcowy sukces miała bardzo dobra współpraca pomiędzy wszystkimi stronami i partnerami zaangażowanymi w realizację tej inwestycji, za co należą się podziękowania – mówi Wojciech Szczurowski, dyrektor handlowy biura budownictwa przemysłowego, Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe.

Dynamiczne zmiany w sektorze energetycznym wymagają innowacyjnych rozwiązań. Projekty takie jak ten realizowany w Dąbrowie Górniczej odpowiadają na potrzebę redukcji emisji CO2 w procesach przemysłowych i doskonale wpisują się w strategię ESG, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów produkcyjnych.

Ograniczanie wpływu na środowisko naturalne to jeden z naszych priorytetów. Jesteśmy świadomi tego, jak ważne jest odpowiedzialne podejście do produkcji oraz stałe zwiększanie efektywności energetycznej naszych zakładów. Zmniejszyliśmy zużycie energii w naszych zakładach aż o 40% względem 2004 roku, ale na tym nie poprzestajemy. Projekt, taki jak ten z firmą E.ON Polska to doskonały przykład naszego zaangażowania w redukcję CO2 w bieżących procesach. Każdy taki krok przybliża nas do dekarbonizacji – tłumaczy Wojciech Koszuta, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. To największa inwestycja odzysku ciepła odpadowego z procesów hutniczych w ciągu ostatnich lat. Badamy potencjał wprowadzenia podobnych rozwiązań w innych lokalizacjach naszej spółki – dodaje Michał Kocot, szef strategii energetycznej.

Jak podkreśla Jakub Mędrala, kierownik projektu ze strony E.ON Polska: Szczególne uznanie należy się Mostostalowi Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A., który jako generalny wykonawca wykazał się najwyższymi standardami profesjonalizmu i skuteczności. Dzięki ich precyzyjnej koordynacji oraz terminowości, instalacja została wykonana i podłączona do istniejącego układu nagrzewnic wielkopiecowych zgodnie z harmonogramem i stanowi sprawnie i efektywnie funkcjonujący system. Wspólna realizacja tego projektu przez ArcelorMittal Poland, E.ON Polska oraz Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A. jako generalnego wykonawcę jest doskonałym przykładem, jak efektywnie może przebiegać modernizacja procesów produkcyjnych w ramach transformacji energetycznej w przemyśle.
 

źródło: informacja prasowa mslgroup.com
fot. informacja prasowa mslgroup.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ