Grupa ORLEN inwestuje w kształcenie przyszłych inżynierów
ORLEN, ORLEN Południe i Politechnika Śląska w Gliwicach wspólnie zadbają o kształcenie kadr, które w przyszłości będą wspierać biznes w jego zrównoważonym rozwoju. W ramach podjętej współpracy koncern objął patronatem nowy kierunek studiów inżynierskich „Zrównoważona konsumpcja i produkcja”, który zaoferuje studentom możliwość nabycia unikalnej wiedzy i udziału w praktykach zawodowych. Nabór na studia rozpocznie się w maju.

Umowy patronackie na Politechnice Śląskiej podpisali Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN, Mikołaj Wierzbicki, Prezes Zarządu ORLEN Południe oraz prof. dr hab. inż. Marek Pawelczyk, Rektor uczelni.
Nowo utworzony na Politechnice Śląskiej kierunek studiów wyróżnia się na tle innych w Polsce tym, że łączy trzy ścieżki kształcenia bardzo potrzebne na rynku pracy - z zakresu zrównoważonej gospodarki surowcami i materiałami, zrównoważonej energetyki oraz zarządzania zrównoważoną produkcją i konsumpcją.
– Zrównoważony rozwój to główny kierunek strategii ORLEN na najbliższe 10 lat. Mamy ambitne, długotoerminowe plany i zasoby, ale potrzebujemy też nowych kompetencji i specjalistów, którzy będą koordynować, integrować i nadzorować działania w tym obszarze. Objęcie patronatu nad studiami na Politechnice Śląskiej jest więc inwestycją w przyszłość. Będziemy dzielić się ze studentami naszym doświadczeniem operacyjno-biznesowym, dzięki czemu zdobędziemy realny wpływ na jakość kształcenia młodych ludzi, którzy w niedalekiej perspektywie będą odpowiadać za realizację zrównoważonej transformacji energetycznej – mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.
– Dynamicznie rozwijająca się współpraca z ORLEN - jedną z największych i najnowocześniejszych firm w Europie - jest dowodem potencjału Politechniki Śląskiej oraz naszych uzasadnionych ambicji do mierzenia się z najważniejszymi wyzwaniami naukowymi, cywilizacyjnymi i dotyczącymi szeroko rozumianego postępu. Bacznie obserwujemy rzeczywistość oraz mamy świadomość potrzeb gospodarki i zapotrzebowania na najwyższej klasy specjalistów. Dlatego wychodzimy dzisiaj z ofertą kompleksowego kształcenia w nowym zawodzie. Odpowiedzialne konsumpcja i produkcja to również fundament Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO, który Politechnika Śląska współtworzy wraz z ośmioma uczelniami zagranicznymi – mówi prof. dr hab.inż. Marek Pawelczyk, Rektor Politechniki Śląskiej.
Absolwenci kierunku „Zrównoważona konsumpcja i produkcja” będą specjalistami w zakresie zrównoważonego rozwoju, przygotowanymi do wdrażania nowoczesnych rozwiązań, minimalizujących wpływ działalności człowieka na środowisko. Dzięki wszechstronnemu wykształceniu, w tym praktykom m.in. w Grupie ORLEN i Urzędzie Miasta Gliwice, będą posiadać wiedzę oraz umiejętności pozwalające realizować działania w obszarach m.in. odpowiedzialnego i efektywnego kształtowania polityki surowcowej i energetycznej, gospodarki obiegu zamkniętego oraz łańcuchów dostaw.
– W czasach dynamicznych zmian na rynku pracy, rewolucji technologicznej i społecznej potrzebne są nowe kompetencje, umiejętność czerpania z różnych perspektyw. Siłą nowego kierunku Politechniki Śląskiej jest jego interdyscyplinarność. Biznes i nauka powinny współdziałać w przygotowaniu się na wyzwania jutra. Absolwenci z kompetencjami inżynierskimi i wiedzą o zrównoważonym rozwoju będą dla nas wartościowymi kandydatami – mówi Mikołaj Wierzbicki, Prezes Zarządu ORLEN Południe.
Grupa ORLEN konsekwentnie realizuje zamierzone cele, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Europie Środkowej, a jednocześnie dbając o środowisko naturalne, dobre relacje z otoczeniem i bezpieczne warunki pracy dla wszystkich pracowników. Działając odpowiedzialnie jeszcze skuteczniej pozyskuje finansowanie dla kolejnych strategicznych projektów, w tym związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii. Potwierdzeniem tego jest rekordowe wsparcie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który przyznał koncernowi 3,5 mld zł na finansowanie rozwoju sieci dystrybucji energii elektrycznej.
Politechnika Śląska to jeden z kluczowych partnerów Grupy ORLEN w ramach Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego w dziedzinie katalizy NEXT-CATALYSIS. W oparciu o badania naukowe i nowoczesne metody nauczania, w Politechnice Śląskiej kształci się prawie 16 tysięcy studentów na ponad 60 kierunkach studiów obejmujących wszystkie poziomy nauczania oraz studia podyplomowe i menedżerskie MBA. Śląska uczelnia to nowoczesny uniwersytet techniczny, budujący wspólnie z 8 wiodącymi uczelniami Unii Europejskiej, Uniwersytet Europejski EURECA-PRO, w którym kształcenie i prowadzenie badań naukowych koncentruje się wokół tematyki zrównoważonej produkcji i konsumpcji.
Komentarze