Partner serwisu
22 września 2014

Paweł Smoleń: Złota era gazu nie dotyczy Europy

Kategoria: XVI Sympozjum Energetyka Bełchatów

- Ważne jest, by mówić o paliwach w kontekście konkretnych krajów, kontynentów. Nie ulegajmy generalizacji. Złota era gazu nie dotyczy Europy, bo tutaj go nie ma - wyjaśniał Paweł Smoleń, szef EURACOAL, Stowarzyszenia Producentów i Importerów Węgla Kamiennego i Brunatnego w Europie, w czasie sympozjum w Bełchatowie.
 

Paweł Smoleń: Złota era gazu nie dotyczy Europy

- Jak wygląda światowy rynek węgla? Czy mamy do czynienia ze spadek jego zużycia? Czy wręcz przeciwnie ma szansę na renesans? - z tym pytaniem do Pawła Smolenia zwrócił się prowadzący debatę: Od kopalni do elektrowni. Jarosław Zuwała, dyrektora ds. badań i rozwoju Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. - Renesans następuje po cofnięciu, a tego nie obserwujemy. Węgiel jest produktem stabilnym - odpowiedział szef EURACOAL, który wymienił atuty tego surowca: - Ostatnio wykonano w Niemczech szybka analizę: co będzie, jak znikną do tego kraju dostawy ze Wschodu - ponad 10 mln ton. Odpowiedź brzmi: nic nie będzie. Węglem nie da się szantażować, bo jest on wszędzie i można go zastąpić surowcem z innego państwa. To jest jego atrybut. Jest on bezpieczny. A poza tym jest paliwem, które oferuje najtańszą opcję energetyczną dla ponad miliarda ludzi, którzy nie mają jeszcze elektryczności.

Paweł Smoleń zwrócił uwagę, że mówiąc o paliwach przyszłości trzeba spojrzeć na problem lokalnie. - Ważne jest, by mówić o paliwach w kontekście konkretnych krajów, kontynentów. Nie ulegajmy generalizacji. Złota era gazu nie dotyczy Europy, bo tutaj go nie ma - tłumaczył. - Węgiel ma wszystkie atrybuty, by być i pozostać paliwem przyszłości. A czy będzie? Nie wiadomo. Węgiel pozostanie, ale czy będą powstawały nowe kopalnie i elektrownie - to zależy od polityki.
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ