Sławomir Brodziński: Realia pracy pod ziemią wymagają szczególnej czujności
Rola urzędów na rzecz bezpieczniejszego górnictwa jest niekwestionowana. Realia pracy w górnictwie, a szczególnie pod ziemią wymagają stałej czujności. Gdy kondycja najbardziej wypadkowego jego sektora słabnie, tym bardziej trzeba dbać o życie i zdrowie ludzkie. – mówił wiceminister Sławomir Brodziński, Główny Geolog Kraju podczas uroczystości barbórkowej Wyższego Urzędu Górniczego (WUG).
- W świetle wyzwań geopolityki musimy dbać o stan państwa, silnego państwa, a niekoniecznie rozrośniętego. W moim osobistym przekonaniu takie instytucje administracji rządowej jak WUG zapewniają skuteczną realizację zadań państwa. A służy temu wieloletni etos centralnego urzędu usytuowanego na Górnym Śląsku, etos wpisany w standardy służby cywilnej. – dodał minister Brodziński.
- Obecny stan prawny daje nam możność działania promocyjnego i informacyjnego. Możemy inicjować prace naukowo-badawcze w górnictwie (…). W naszej gestii jest także wspieranie wdrożenia postępu technicznego w górnictwie i ograniczenia oddziaływania górnictwa na ludzi i środowisko – mówił prezes WUG Mirosław Koziura podczas tegorocznej Barbórki WUG.
Podczas uroczystości barbórkowej 41 pracowników nadzoru górniczego zostało odznaczonych wysokimi odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym 10 Krzyżami Zasługi.
Po raz pierwszy w historii, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 2013 r., przyznał Odznaki Honorowe Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie, zwłaszcza za sukcesy w zakresie projektowania, wprowadzania i popularyzowania nowych rozwiązań technicznych oraz prac badawczych.
Uroczystości barbórkowej w Filharmonii Śląskiej towarzyszyła okolicznościowa wystawa fotograficzna pt. „Górnictwo w kobiecym obiektywie”, autorstwa Jolanty Talarczyk.
Obchody uroczystości barbórkowej WUG odbyły się Filharmonii Śląskiej w Katowicach 2 grudnia br.
Więcej zdjęć zobacz TUTAJ.
źródło: MŚ