Partner serwisu
05 grudnia 2014

Ewa Kopacz: Górnictwo ma przed sobą wielką przyszłość

Kategoria: Aktualności

- Dziś jest czas, kiedy muszę was prosić o pomoc. Żebyśmy uzdrowili sytuację w górnictwie, musimy to zrobić razem - zaznaczyła szefowa rządu podczas uroczystości w Kopalni „Ziemowit” w Lędzinach (woj. śląskie). Szefowa rządu spotkała się także z żonami górników w Sosnowcu.

Ewa Kopacz: Górnictwo ma przed sobą wielką przyszłość

- Wiem, z jaką powagą i szacunkiem traktujecie dzisiejsze święto – Dzień Świętej Barbary. Górnicze święto, właśnie dzięki górnikom, ciągle zachowuje swój głęboki sens - podkreśliła premier. Wasz zawód i wasza praca mają szczególny charakter - dodała szefowa rządu.

Górnictwo ma przyszłość

Premier Ewa Kopacz zapewniła, że jeszcze przez długi czas węgiel będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Górnictwo ma przed sobą wielką przyszłość i będzie się rozwijać - powiedziała szefowa rządu. Kluczem do tego jest ochrona górnictwa przed nieuczciwą konkurencją oraz zapewnienie rentowności branży, dzięki nowoczesnym technologiom i restrukturyzacji.

Premier podkreśliła także, że zdaje sobie sprawę z górniczych problemów, jednak uzdrowienie sytuacji nie może się odbyć bez udziału samych górników. - Dziś jest czas, kiedy muszę was prosić o pomoc. Żebyśmy uzdrowili sytuację w górnictwie, musimy to zrobić razem - zaznaczyła szefowa rządu.

Pamięć o górnikach z kopalni „Wujek”

Premier Ewa Kopacz przypomniała, że 16 grudnia będziemy obchodzić 33. rocznicę śmierci górników, którzy zginęli podczas pacyfikacji kopalni „Wujek” w pierwszych dniach stanu wojennego. - Jako premier niepodległej Rzeczypospolitej pragnę uczcić pamięć górników, którzy swoją postawą nieśli wtedy rodakom wiarę w zwycięstwo - podkreśliła. - W imieniu tych, którzy dzisiaj cieszą się wolnością, pragnę im powiedzieć jedno ważne słowo: dziękuję - zaznaczyła szefowa rządu.

Spotkanie z żonami górników

Premier Ewa Kopacz spotkała się także żonami górników z kopalni „Kazimierz-Juliusz”. We wrześniu pracownicy sosnowieckiej kopalni protestowali pod ziemią, walcząc o przedłużenie żywotności zakładu i gwarancje pracy po zakończeniu w niej wydobycia. Premier osobiście zaangażowała się w sprawę kopalni. Pod koniec września spotkała się również z żonami górników w Warszawie. Zagwarantowała wówczas, że będzie monitorować problemy górnictwa i wspierać jak najszybsze wdrożenie pakietu dla polskiego węgla. Protest w kopalni „Kazimierz-Juliusz” zakończył się podpisaniem porozumienia z udziałem szefów spółek węglowych, związkowców i przedstawicieli rządu. Dokument zapewnił przedłużenie działania kopalni i zagwarantował pracownikom zatrudnienie w innych zakładach.

źródło: premier.gov.pl

fot. premier.gov.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ