Partner serwisu
30 grudnia 2014

Nowe bloki poprawią nasze bezpieczeństwo

Kategoria: Aktualności

Rok 2014 oceniam jako dobry dla polskiej energetyki. Mając na względzie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, niezwykle ważnym było podjęcie przez grupy energetyczne decyzji o budowie nowych bloków. Konwencjonalne, stabilne źródła wytwarzania są bowiem podstawą dla bilansowania KSE.

Nowe bloki poprawią nasze bezpieczeństwo

Ruszyła najważniejsza inwestycja

Największą inwestycją będzie wybudowanie nowych bloków w Elektrowni Opole. W trakcie realizacji znajdują się już nowe bloki w Kozienicach, Stalowej Woli, Włocławku, Jaworznie, a wkrótce rozpoczną się prace w Turowie. W sumie realizowane projekty nowych mocy wytwórczych w energetyce obejmują jednostki o łącznej mocy 5000 MW.

To bardzo dobra informacja, zwłaszcza mając na względzie fakt, że z przyczyn technicznych i ekonomicznych przedsiębiorstwa wytwórcze planują wycofanie z eksploatacji części jednostek, wytwórczych. Wielkość tych wycofań w okresie 2014-2025 osiągnie poziom ok. 4900 MW (JWCD i nJWCD) łącznie.

Nowe, nowoczesne źródła wytwórcze maja jeszcze jedną, niezwykle ważną zaletę – są bardziej efektywne niż jednostki starszej generacji i dzięki niższej emisji CO2, zdecydowanie są bardziej przyjazne środowisku.

 

Potrzebne nowe inwestycje

W 2015 roku, a także w latach następnych najważniejsza będzie sprawna realizacja uruchomionych już projektów oraz podejmowanie kolejnych decyzji o nowych inwestycjach w sektorze.

Przyłączenie nowych źródeł wytwórczych znacząco poprawi pewność zasilania odbiorców i niezawodność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dlatego też PSE – zarówno w mijającym roku, jak i w planach na lata kolejne – położyły olbrzymi nacisk na realizację inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną i znacząco zwiększyły nakłady inwestycyjne. Tylko w 2014 roku osiągną one poziom ok. 1 mld złotych. Wystąpiliśmy również o dofinansowanie blisko 30 z zaplanowanych inwestycji ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

 

Zarządzanie stroną popytową i reakcja strony popytowej

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden obszar, który w tym roku nabrał widocznego tempa i w latach kolejnych rozwijać się będzie coraz bardziej dynamicznie – zarządzanie stroną popytową i reakcja strony popytowej. Już dzisiaj PSE posiadają zawarte umowy na redukcję zapotrzebowania na polecenie OSP w wielkości 147 MW, przy czym w roku 2015 planowane jest jeszcze zwiększenie tego wolumenu do 200 MW. Dodatkowo od 1 lipca 2014 r. stworzone są dla odbiorców możliwości uczestniczenia w Rynku Bilansującym i składania na nim ofert redukcji zapotrzebowania, które będą konkurować z ofertami wytwórców energii elektrycznej.

Wszystkie działania są podejmowane przez PSE w trosce o niezawodną pracę KSE. Bezpieczeństwo systemu to nasz najważniejszy priorytet.

 

Fot.: PSE

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ