Partner serwisu
22 stycznia 2015

Marcin Korolec: Polska przeciwna wprowadzeniu rezerwy stabilizacyjnej przed 2020 rokiem

Kategoria: Aktualności

O propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej utworzenia rezerwy stabilizacyjnej (Market Stability Reserve – MSR) rozmawiał w Brukseli z posłami Parlamentu Europejskiego oraz komisarzem ds. energii i polityki klimatycznej M.A. Canete Marcin Korolec, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Marcin Korolec: Polska przeciwna wprowadzeniu rezerwy stabilizacyjnej przed 2020 rokiem

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca MSR ma na celu utworzenie – w ramach systemu EU ETS - mechanizmu, który będzie regulował ilość dostępnych na rynku uprawnień do emisji CO2. Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady dotycząca ustanowienia i funkcjonowania rezerwy zapewniającej stabilność rynku dla unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych i zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE ma zapewnić stabilność cen oraz pomóc w zlikwidowaniu obecnej nadpodaży uprawnień do emisji.

Polski rząd jest przeciwny wprowadzeniu rezerwy stabilizacyjnej w trakcie obowiązującego okresu rozliczeniowego, czyli do roku 2020, traktując działanie jako kolejną ingerencję Komisji Europejskiej w rynkowy mechanizm systemu EU ETS.

- Zasady funkcjonowania rezerwy powinny być zgodne z ustaleniami Rady Europejskiej z października 2014 r. Uzgodniliśmy wówczas, że system handlu uprawnieniami do emisji zostanie ustabilizowany odpowiednim mechanizmem po roku 2020, a jego zasady będą zgodne z tymi zaproponowanymi przez Komisję Europejską. Ponadto, z puli uprawnień, które mogą zasilać rezerwę, należy wyłączyć te przyznawane bezpłatnie wytwórcom energii elektrycznej, co wynika również z postanowień Rady Europejskiej. – argumentował w trakcie spotkania minister Marcin Korolec.

- Według Polski zmiany systemu ETS powinny być wprowadzone dopiero w kolejnym okresie rozliczeniowym systemu EU ETS, to jest od roku 2021. Wprowadzenie MSR w trakcie obecnego okresu rozliczeniowego byłoby drugą po backloadingu istotną ingerencją w rynek, co obniżyłoby zaufanie jego uczestników. Oprócz tego zmiany w systemie przed rokiem 2020, to ewidentne naruszenie kompromisu, który tak trudno było nam uzgodnić w 2008 roku. – dodał.

Minister Korolec podkreślał także, że aby możliwe było dalsze procedowanie propozycji Komisji Europejskiej, niezbędne jest uzupełnienie jej o ocenę skutków jej wprowadzenia. Powinna ona zawierać analizę wpływu MSR na poziom cen uprawnień do emisji, a w konsekwencji na koszty energii i ogólną sytuację gospodarczą w Unii Europejskiej.

Projekt decyzji dotyczący rezerwy MSR jest obecnie przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego i grup roboczych Rady UE. Prace nad projektem mogą zakończyć się w drugim kwartale tego roku.

źródło: Ministerstwo Środowiska

fot.: freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ