Tadeusz Rzepecki o służebności przesyłu w działalności przedsiębiorstw wod-kan
– Niejednoznaczne prawo w zakresie służebności przesyłu stwarza wiele problemów w działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Proponowane nowe rozwiązania legislacyjne – ustawa o korytarzach przesyłowych – w przypadku ich pełnego wdrożenia w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym, mogą doprowadzić do co najmniej podwojenia cen wody i usuwanych ścieków – mówi Tadeusz Rzepecki, prezes zarządu Tarnowskich Wodociągów Sp. o.o., przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Pojawiają się nieliczne jeszcze prawomocne wyroki sądów uznających wyłączne prawo przedsiębiorstwa do określenia szerokości pasa służebności przesyłu. Pozwala to na racjonalizację opłat za służebność i w skrajnym przypadku ustanowienia strefy po rzucie geometrycznym urządzenia. Prowadzone są postępowania sądowe pozwalające mieć nadzieję na oddalenie roszczenia o ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu dla sieci rozdzielczych, które z samej wykładni językowej nie są przeznaczone do „przesyłu”. Być może uda się zapoczątkować taką linię orzeczniczą, w której zasadność ustanowienia odpłatnej służebności przesyłu dla sieci rozdzielczych zasilających nieruchomość przeznaczoną na cele budowlane na wniosek właściciela nieruchomości zostanie podważona.
Sieć rozdzielcza z zasady swojej nazwy służy bowiem do doprowadzania „mediów” do nieruchomości, a nie do przesyłu, który z zasilaniem szeregu nieruchomości, tak jak sieć rozdzielcza, nie ma nic wspólnego.
Być może branża wodociągowo-kanalizacyjna w zakresie sieci rozdzielczej nie powinna występować w ustawie o korytarzach przesyłowych (nie dotyczy to magistral i kolektorów kanalizacyjnych). Koniecznie także należy rozdzielić zasadność ustanawiania strefy technicznej związanej z bezpieczeństwem budowli lokowanych w zbliżeniu do sieci wod-kan (strefy technicznej ustanawianej nieodpłatnie, podobnie jak i w prawie budowlanym strefy bez zabudowy przy granicy z działką) od strefy służebności związanej z przesyłem, ustanawianej odpłatnie, na wniosek przedsiębiorstwa wod-kan, w zakresie przez to przedsiębiorstwo określonym. Ugruntowanie w orzecznictwie różnicy tych dwóch rodzajów ograniczenia dysponowania nieruchomością przez przedsiębiorstwo i właściciela nieruchomości powinno bardzo pomóc w realizacji nowych inwestycji i ograniczyć lawinowe roszczenia o ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu, w stosunku do wszelkich sieci przez właścicieli nieruchomości.
fot. zasoby własne