Małgorzata Skucha: Chcemy pomóc inwestorom
– Mamy nadzieję, że 800 milionów złotych z programu Prosument pomoże we wdrażaniu energetyki prosumenckiej, a przeznaczone w programie KAWKA na poprawę jakości powietrza – 400 milionów złotych, do których kolejne 400 milionów dołożą wojewódzkie fundusze – pomoże przy rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. Kluczowa jest, przy okazji tych działań, rola edukacji społeczeństwa, podnoszenia świadomości, jak wiele zależy od nas samych – powiedziała Małgorzata Skucha, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fundusz uruchomił nabór w Programie Bocian, który istniał już wcześniej, a który przeznaczony jest dla OZE powyżej 40 KW. Wprowadziliśmy nowe, elastyczne rozwiązania, które mają pomóc inwestorom. Mamy propozycję, jak uniknąć problemu, który pojawi się przed inwestorami startującymi w aukcjach, ponieważ mieliby łączoną pomoc publiczną na poziomie inwestycyjnym i eksploatacyjnym. Dlatego proponujemy wzięcie od NFOŚiGW dofinansowania na poziomie rynkowym. Nie ma wtedy kłopotów z decyzjami, jak wsparcie inwestycje połączyć z operacyjnym. W tym obszarze od 1 lipca 2014 r. możemy udzielać pomocy horyzontalnej.
W programie PROSUMENT – mamy trzy ścieżki: jedna z nich uruchamiana poprzez samorządy, druga - przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które wyraziły chęć współpracy z NFOŚiGW, oraz trzecia uruchomiona przez Bank Ochrony Środowiska. Będziemy czekać na poprawkę ustawy o OZE. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że Program PROSUMENT niekoniecznie będzie mógł być łączony z taryfami gwarantowanymi – chcemy, aby każdy z beneficjentów mógł wybrać rozwiązanie – czy pozostaje z naszą dotacją łączoną z pożyczką, czy rezygnuje z dotacji i spłaca tylko pożyczkę. Takie rozwiązanie powinno pomóc w poradzeniu sobie z problemem łączenia taryf gwarantowanych z naszym wsparciem.
Fot. NFOŚiGW