Partner serwisu
22 maja 2015

Technologie mobilne kluczowe dla czwartej rewolucji przemysłowej

Kategoria: Aktualności

Czwarta rewolucja przemysłowa przyniesie znaczący wzrost automatyzacji w przedsiębiorstwach. Technologie do zarządzania procesami będą wymagały zmniejszenia opóźnień między wydawaniem, a wykonaniem komendy. Huawei przewiduje, że spowoduje to znaczący wzrost roli urządzeń mobilnych w przemyśle i postawi nowe wyzwania przed specjalistami IT, operatorami i przedsiębiorcami.

Technologie mobilne kluczowe dla czwartej rewolucji przemysłowej

Obecnie wykorzystanie maszyn w przemyśle jest standardem, który stosuje się nie tylko do wspomagania siły ludzkiej – zdarza się, że cały sektor produkcyjny opiera się o użycie robotów. Czwarta rewolucja przemysłowa wymaga zmniejszenia opóźnień między wydaniem komendy, a jej wykonaniem, co powoduje rosnące przeciążenia systemów produkcji. Wymagają one nowych rozwiązań i zarządzania za pomocą sieci mobilnych, które będą się opierać na nowych standardach technologicznych.

Potrzebny lepszy zasięg

Systemy inteligentnego opomiarowania, wirtualna rzeczywistość, czy zarządzanie za pomocą urządzeń mobilnych, wymagają energooszczędnych terminali i lepszego zasięgu sieci. Sieć LTE została zaprojektowana, by sprostać zapotrzebowaniu użytkowników smartfonów i nie posiada wydajności pozwalającej na zastosowanie jej do wymagań przemysłowych.

Sieć 4.5G jest odpowiedzią na konieczny rozwój sieci mobilnej w kwestiach pojemności, obsługiwanej liczby połączeń i zmniejszenia opóźnień. Umożliwia osiągnięcie przepustowości na poziomie do 1Gbps. Jest w stanie obsłużyć nawet 100 000 połączeń na jedną „komórkę”, wykorzystując standard LTE-M – to 100 razy więcej niż obecnie jest w stanie obsłużyć sieć 4G. LTE-M zapewnia też lepszy zasięg, wykorzystując do zasilania energooszczędne terminale (10 lat żywotności baterii).

Mniejsze opóźnienie

Sieć 4.5G zapewnia opóźnienie na poziomie niższym niż 10ms. Przykładowo, do precyzyjnego sterowania dronem wymagana jest latencja na poziomie maksimum 20ms - od wydania polecenia do jego egzekucji. Sieć 4.5G otwiera drogę do komercjalizacji zastosowań mobilnych w czasie rzeczywistym na dużą skalę.

W październiku 2014 roku Huawei po raz pierwszy zakomunikował konieczność rozwoju standardu LTE, zanim wprowadzenie standardu 5G stanie się możliwe od strony technologicznej i uzasadnione kosztowo. Bob Cai Vice President of Marketing, Huawei Wireless Network Product Line, Huawei przewiduje pierwsze komercyjne wdrożenia sieci 4.5G już w 2016 r.:

Zmiany w branży

- W przeciągu najbliższych pięciu lat sieć 4.5G przyspieszy zmiany zachodzące w branży. To naturalna ewolucja standardu LTE, która wygeneruje nowe możliwości dla biznesu i poprawi  pojemności i możliwości sieci komórkowej. To z kolei doprowadzi do transformacji naszego sektora w jeden wielki połączony ze sobą świat urządzeń i usług z ultraszybkimi, masowymi połączeniami o niskiej latencji.

Źródło: HUAWEI Polska Sp. z o.o.

Fot. Freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ