Partner serwisu
09 czerwca 2015

Piotr Górnik: Inwestycja musi być opłacalna

Kategoria: XXII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

– Jako przedstawiciele branży ciepłowniczej jesteśmy za jej rozwojem. Musimy jednak pamiętać, że konkurujemy również z innymi źródłami ciepła. Naszym zadaniem jest zapewnienie konkurencyjności ciepła systemowego w stosunku do tych alternatyw – powiedział Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Piotr Górnik: Inwestycja musi być opłacalna

Jeśli chodzi o budowę nowych źródeł, to podstawą takich decyzji jest zawsze rachunek ekonomiczny. Ponieważ inwestycje w energetyce zwracają się w długim okresie – nawet kilkudziesięciu lat – niezwykle ważna jest stabilność i przewidywalność otoczenia prawnego. Szczególne znaczenie ma tu system wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji, który powinien być przejrzysty i stały w perspektywie co najmniej kilkunastu lat. Dla kogeneracji gazowej jest on podstawą opłacalności i wynika nie tyle z konieczności wsparcia samej technologii, co raczej obniżenia ryzyka regulacyjnego. Działamy na rynku, gdzie ceny ciepła są regulowane. Zaburza to działanie mechanizmów rynkowych. Potrzebne są więc inne regulacje, które zapewnią opłacalność produkcji. 

Efektywny system

W Szwecji zrobiono analizę, czy dostęp strony trzeciej w ciepłownictwie może doprowadzić do obniżenia kosztów ogrzewania dla klienta. Jednoznacznie zostało stwierdzone, że prowadzi to do braku efektywności, zarówno pod kątem technicznym, jak i ekonomicznym. W efekcie otrzymujemy system niekonkurencyjny i działający niepoprawnie z technologicznego punktu widzenia .

Wszyscy jesteśmy zainteresowani rozwojem rynku ciepłowniczego, szczególnie na terenach intensywnej zabudowy. Dlatego musimy zaproponować konkurencyjne ceny ciepła i wypracować modele rozwoju rynku. Cały system musi być konkurencyjny. Bez tego nie ma szansy na rozwój.

Ważna jest także kwestia o której dzisiaj dużo się mówi – likwidacja niskiej emisji. To szansa dla ciepłownictwa. Musimy przyłączać do naszych sieci ciepłowniczych obiekty ogrzewane przestarzałymi piecami węglowymi czy małymi kotłowniami, szczególnie w centrach miast.

Model rynku

Rynek powinien być oparty na jasnych zasadach, przejrzystych dla wszystkich, którzy na nim działają. W równie transparentny sposób musi działać operator systemu. Rozwój systemu ciepłowniczego musi następować w sposób zrównoważony. Trzeba uwzględniać wykorzystywanie ciepła odpadowego, ciepła z OZE czy z zakładów termicznego przekształcania odpadów. Przede wszystkim jednak powinniśmy pamiętać o cieple wytwarzanym w wysokosprawnej kogeneracji, która obecnie jest najbardziej efektywną technologią produkcji energii.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ